Loni zlato, teď stříbro. Kde se vzaly senzační úspěchy mladých volejbalistů?

Loni zlato, teď stříbro. Kde se vzaly senzační úspěchy mladých volejbalistů?

Články

Tak silné mládežnické ročníky neměl český volejbal už pěknou řádku let. Mužská reprezentace do 19 let si před rokem na mistrovství Evropy došla pro šokující zlato, o rok mladší tým teď na stejné akci bral stříbro. Náhoda? Těžko. „Ukazuje to na zlepšenou práci celého volejbalového prostředí,“ pochvaluje si Jiří Zach, svazový kouč mládeže.

K tomu si přičtěte ještě dospělé Euro v září, kde Češi vyprovodili úřadující mistry z Francie 3:1 na sety a postoupili po 16 letech do čtvrtfinále.

Nastaly (snad) úspěšné volejbalové časy. České týmy už se velmocí nebojí, naopak s nimi dokáží držet krok. Jinak by reprezentace neposbíraly tři skvělé úspěchy za dvanáct měsíců.

Zach říká: „Pár věcí se změnilo. V dorostu a juniorech dali trenéři v klubech více prostoru reprezentaci, takže kluci jsou spolu zhruba 100 dnů v roce. Trénujeme i přes prázdniny, mužstva se pak lépe formují. Je to mnohem lepší formát, než když jsme měli tým za čtrnáct dnů připravit na Evropu.“

Sedmnácti nebo osmnáctiletí hráči jsou tím pádem ve větším a náročnějším zápřahu. Z dvouměsíčních letních prázdnin jim najednou zbydou dva týdny, zbytek věnují volejbalu.

„Jsou to hráči, kteří už mají v hlavě jasno, že se chtějí volejbalu věnovat. To je hodně důležité, i proto dokáží uspět na velkém turnaji. Vědí, že mají reálnou šanci na medaili a kvůli tomu za nimi začínají běhat i holky, což je další motivace,“ směje se kouč Zach, mimochodem držitel ocenění Trenér roku 2017 v kategorii týmových sportů.

Na finále ve Zlíně bylo vyprodáno

Devatenáctka před rokem v Maďarsku porazila ve finále Italy, osmnáctka tentokrát v posledním zápase na domácí půdě podlehla Německu. Ale už po postupu ze skupiny trenér Zach říkal: „Velký úspěch. Cokoliv navíc bude senzace, medaile by byl sen.“

Mrzelo ho snad jen to, že Češi před vyprodanou halou ve Zlíně nevzali v partii o zlato soupeři ani set. „Ve Zlíně bylo na volejbal plno po hodně dlouhé době. Škoda, že se to nepovedlo.“

S Němci pak dokonce zisk medailí společně slavili. Vede je totiž slovenský trenér Matúš Kalný, který má blízko i k českému volejbalu.

„Gratuloval nám, že jsme na správné cestě.“

Zach také věří, že řada hráčů z úspěšných mládežnických výběrů může za pár let táhnout dospělou reprezentaci. Velkých talentů prý vidí několik.

„Nechci nikoho jmenovat, to dělám nerad. Faktem je, že sešly skvělé generace, které mají možná skvělou budoucnost před sebou. Nechme se překvapit.“