Lezec Ondra už vyhlíží olympiádu. Ale obává se tokijských podmínek

Lezec Ondra už vyhlíží olympiádu. Ale obává se tokijských podmínek

Články

Má problém najít ideální tréninkové prostředí, jeden z nejlepších lezců světa Adam Ondra proto plánuje odletět na olympiádu do Tokia už s měsíčním předstihem. Chce se co nejlépe adaptovat na tamní specifické podmínky – vlhkost a horko.

„V našem sportu je zcela stěžejní tření jednotlivých chytů. A ve vlhkosti, jaké je v Tokiu, se chyty chovají úplně jinak. To samé platí o kůži na prstech. Já jsem většinu svých cest vylezl ve velké zimě a na teplo při lezení nejsem tolik zvyklý,“ vysvětluje Ondra.

V Tokiu se totiž závody ve sportovním lezení budou konat nikoliv v klimatizované hale, ale večer venku pod umělým osvětlením. Pro lezce je to zcela zásadní informace.

„Můžu použít přípravky, které mi vysuší kůži na rukou, ale je otázka, jaký pak bych v rukou měl cit. Pro nás jsou tyhle věci alfou a omegou. Chci být co nejlépe připravený.“

Ondra proto zkraje listopadu absolvoval i seminář Českého olympijského výboru týkající se přípravy na horko v Tokiu. „Dozvěděl jsem se několik cenných informací, pomohlo mi to promyslet si taktiku. Ale budu s tím ještě pracovat. Na trénink mi bohužel nestačí kdejaká stěna, potřebuji těžké cesty. Proto chci odletěl do Tokia dříve než ostatní,“ řekl letošní mistr světa i Evropy v lezení na obtížnost.

Netradiční bude i formát olympijské soutěže, neboť se do jednoho spojí tři disciplíny – lezení na obtížnost, bouldering a lezení na rychlost. Právě v rychlosti má Ondra největší rezervy a v příštích měsících chce pracovat na jejich odstranění.

„Je to pro mě naprostá novinka, rychlosti se věnuji teprve rok,“ říká. „Naštěstí si to v hlavě dokážu nastavit tak, že mě každý trénink baví. To je hodně důležité a dokážu se tím pádem rychle zlepšovat.“

Nervózni jak nikdy předtím

Místenku do Tokia si Ondra zajistil až na druhý pokus v kvalifikaci v Touluse. A hlasitě si oddychl.

„Cítil jsem obrovský tlak. Celou sezonu hodnotím jako jednu z mých nejúspěšnějších, ale kdybych se nekvalifikoval na olympiádu, tak bych si řízl velkou ostudu a byl bych obrovsky zklamaný,“ říká s odstupem času.

Zároveň si ale dokázal, že pod tlakem dokáže zalézt možná ještě lépe. A to se v Tokiu může hodit. Na olympiádě bude totiž jedním z favoritů na medaili.

„Bude to vabank. Už jen kvůli podmínkám a taky tomu, že spojení tří disciplín není úplně nejšťastnější. Navíc půjde o olympijskou premiéru a nikdo moc neví, co od toho čekat. Já se budu snažit předvést to nejlepší.“

Podívejte se, jak Adam Ondra obdržel od sportovců cenu za nejhodnotnější sportovní výkon roku 2017.