Lezec Ondra už vyhlíží olympiádu. Ale obává se tokijských podmínek

Tokio 2020
Tokio 2020
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Má problém najít ideální tréninkové prostředí, jeden z nejlepších lezců světa Adam Ondra proto plánuje odletět na olympiádu do Tokia už s měsíčním předstihem. Chce se co nejlépe adaptovat na tamní specifické podmínky – vlhkost a horko.

„V našem sportu je zcela stěžejní tření jednotlivých chytů. A ve vlhkosti, jaké je v Tokiu, se chyty chovají úplně jinak. To samé platí o kůži na prstech. Já jsem většinu svých cest vylezl ve velké zimě a na teplo při lezení nejsem tolik zvyklý,“ vysvětluje Ondra.

V Tokiu se totiž závody ve sportovním lezení budou konat nikoliv v klimatizované hale, ale večer venku pod umělým osvětlením. Pro lezce je to zcela zásadní informace.

„Můžu použít přípravky, které mi vysuší kůži na rukou, ale je otázka, jaký pak bych v rukou měl cit. Pro nás jsou tyhle věci alfou a omegou. Chci být co nejlépe připravený.“

#embedded:https://www.instagram.com/p/B5a_0JuHUfM/#

Ondra proto zkraje listopadu absolvoval i seminář Českého olympijského výboru týkající se přípravy na horko v Tokiu. „Dozvěděl jsem se několik cenných informací, pomohlo mi to promyslet si taktiku. Ale budu s tím ještě pracovat. Na trénink mi bohužel nestačí kdejaká stěna, potřebuji těžké cesty. Proto chci odletěl do Tokia dříve než ostatní,“ řekl letošní mistr světa i Evropy v lezení na obtížnost.

Netradiční bude i formát olympijské soutěže, neboť se do jednoho spojí tři disciplíny – lezení na obtížnost, bouldering a lezení na rychlost. Právě v rychlosti má Ondra největší rezervy a v příštích měsících chce pracovat na jejich odstranění.

„Je to pro mě naprostá novinka, rychlosti se věnuji teprve rok,“ říká. „Naštěstí si to v hlavě dokážu nastavit tak, že mě každý trénink baví. To je hodně důležité a dokážu se tím pádem rychle zlepšovat.“

Nervózni jak nikdy předtím

Místenku do Tokia si Ondra zajistil až na druhý pokus v kvalifikaci v Touluse. A hlasitě si oddychl.

„Cítil jsem obrovský tlak. Celou sezonu hodnotím jako jednu z mých nejúspěšnějších, ale kdybych se nekvalifikoval na olympiádu, tak bych si řízl velkou ostudu a byl bych obrovsky zklamaný,“ říká s odstupem času.

Zároveň si ale dokázal, že pod tlakem dokáže zalézt možná ještě lépe. A to se v Tokiu může hodit. Na olympiádě bude totiž jedním z favoritů na medaili.

„Bude to vabank. Už jen kvůli podmínkám a taky tomu, že spojení tří disciplín není úplně nejšťastnější. Navíc půjde o olympijskou premiéru a nikdo moc neví, co od toho čekat. Já se budu snažit předvést to nejlepší.“

Podívejte se, jak Adam Ondra obdržel od sportovců cenu za nejhodnotnější sportovní výkon roku 2017.

líbil se ti článek?