„Letec“ Portyk po životním úspěchu: Musím hodně trénovat, nic nepřijde náhodou

„Letec“ Portyk po životním úspěchu: Musím hodně trénovat, nic nepřijde náhodou

Rozhovory

Od malička trávil veškerý volný čas v lyžarském areálu v Lomnici nad Popelkou. „Tím, že můj dědeček a tatínek skákali na lyžích, převzal jsem to i já a nic jsem si vybírat nemusel. A postupem času jsme se dopracovali k severské kombinaci,“ říká mladičký sdruženář Tomáš Portyk. Teprve dvacetiletý český reprezentant se před pár dny poprvé postavil na pódium ve Světovém poháru – společně s Miroslavem Dvořákem vybojovali stříbro ve sprintu dvojic ve Val di Fiemme.

Zřejmě to byla v dětství dobrá volba. S juniorskou kategorií jste se loni rozloučil titulem mistra světa. Přesto: nelitoval jste někdy?
Občas mě napadlo, že bych toho měl nechal a dělal něco jiného. Myslím si, že takové období má každé dítě. V dospělosti jsem nikdy nelitoval, ba naopak. Jsem rád, že dělám sport, který nedělá každý druhý. V dětství jsem ale chodil taky jak na hokej, tak na fotbal.

Ještě si někdy kopnete?
Na fotbal chodím velice rád. Když mi skončí sezona, občas si jdu zakopat a zahrát, ale více méně mě baví každý sport - ať je to volejbal nebo florbal, prostě všechno kde se můžu hýbat. Je to pro mě veliké odreagování od všeho. Bez sportu bych asi nevydržel moc dlouho.

Letos jste dosáhl na své první pódium ve Světovém poháru v kariéře. Co to pro vás znamená?
Tato sezona je pro mě zatím velice výjimečná, přestože jsem na začátku zažil špatné období. Nedařilo se mi a to hlavně ve skokanské části, což jsem předtím nikdy nezažil. Byl jsem z toho dost smutný. Dokonce jsem měl asi tři nebo čtyři závody, kde jsem vůbec nebodoval.

Ale pak přišlo Val di Fiemme...
... a zajeli jsme spolu s Mirkem super výsledek v tým sprintu. Měl jsem tu čest se poprvé v kariéře postavit na stupně vítězů ve Světovém poháru. Něco nepopsatelného. A teď se mi začíná pomalu výkonnost zvedat. Tak doufám, že na mistroství světa už to bude všechno dobré.

Víra a tvrdá práce

Asi tento úspěch řadíte hodně vysoko, že?
Přesně tak, je to veliký úspěch. Ve Světovém poháru je to něco neuvěřitelného. Jsem velice rád, že jsem tenhle pocit zažil už teď a snad ještě nějaké stupně vítězů v mé kariéře přidám.

Třeba už teď o víkendu, kdy vás čeká první vrchol sezony.
Je to tak zvaný Seefeld Triple, kdy se sčítají tři závody dohromady. Ale největší vrchol této sezony je určitě mistrovství světa v Lahti.

Sníte o titulu i mezi „dospěláky“?
Samozřejmě, že bych chtěl i v seniorech něco velkého dokázat, ale nic nepřijde náhodou. A tak musíme hodně trénovat a budu věřit, že se úspěchy dostaví. Asi ne hned, ale třeba časem a tvrdou prací ano.

Proč vám vlastně říkají Letec?
Vzniklo to už pár let zpátky. Asi tím, že jsem skákal tak dobře. Byl schopný být i se špatnými skoky do TOP 5. To už teď není tak jednoduché.