Krpálkův kouč si přivydělával i jako kaskadér: Jednou mě ostříhali dohola a manželka zuřila

Krpálkův kouč si přivydělával i jako kaskadér: Jednou mě ostříhali dohola a manželka zuřila

Články

Sám byl aktivním judistou, než se však začal věnovat trenéřině, uplatňoval své schopnosti před televizní kamerou. Petr Lacina, kouč olympijského vítěze Lukáše Krpálka, byl v devadesátých letech členem kaskadérské skupiny Ipon a zahrál si třeba ve filmu Johanka z Arku nebo Bídníci.

Kaskadéřina jako taková byla úžasnou zkušeností, jen mě občas ubíjely prostoje. Scénu jsme třeba natáčeli napětkrát a pak jsme měli dvě hodiny pauzu. Ale byla to sranda. V Bídnících jsem dělal záskok za Johna Malkoviche, to byl zážitek. Mám s ním i někde uloženou společnou fotku, líčí Lacina.

Nejvtipnější asi bylo, když mě museli ostříhat dohola. To jsem přišel domů a moje žena pěkně zuřila! Nebo jsem dělal i reklamu na tatranky, to může být tak deset let zpátky.

K judu i ostatním bojovým sportům měl blízko odmala, na tatami se pral od sedmi let. Byl i na olympiádě v Atlantě v roce 1996, ale vypadl už v prvním kole a ze zdravotních důvodů kariéru brzy uzavřel.

Kaskadéřinou si přivydělával řadu let, postupně se však rozhodl na plný úvazek věnovat trenéřině. Dnes je jedním z nejúspěšnějších judistických koučů světa: s Krpálkem vyhrál mistrovsví světa, Evropy i olympiádu a nedávno převzal v luxusních prostorách pražského kina Lucerna ocenění Trenér roku 2016.

Nikdy by mě nenapadlo, že trenér tak malého sportu může získat podobně prestižní ocenění. Po olympjské medaili z Ria je to asi můj největší úspěch. Ohromně si ho vážím, říká Lacina.

Když s trofejí v ruce sešel z pódia, Krpálek si do něj rýpl: Vidíš, taky ses dočkal!

A zástupu žurnalistů pak vyprávěl: Lacoš se mnou už osmým devátým rokem objíždí závody, jsem jemu i ostatním klukům za všechno nesmírně vděčný. Je to pohodář, ale taky ví, jak na nás. Na tréninku je třeba schopný furt opakovat, že tohle už je poslední cvičení, ale vy víte, že vás ještě čekají nejméně tři!

Anketu Trenér roku vyhlašovala už popáté Unie profesionálních trenérů (UPT), která si také sama volí vítěze. V posledních dvou letech vládl galavečeru kouč biatlonistů Ondřej Rybář, jenž letos skončil druhý. Na třetím místě se umístil rychlobruslařský trenér Petr Novák.

A jak to vše na slavnostním galavačeru vypadalo? Podívejte na video!