Když se i vzdálené sny naplní aneb Historický postup českých basketbalistů na MS

Když se i vzdálené sny naplní aneb Historický postup českých basketbalistů na MS

Články

Některé sny se zdají být až příliš odvážné. „Kdyby mi někdo řekl, že budu hrát mistrovství světa, tak bych mu nevěřil. Ještě před pár lety to byl sen, který byl hrozně daleko. V roce 2011 by to netipnul asi vůbec nikdo,“ řekl jeden z klíčových hráčů Vojtěch Hruban. Česká basketbalová reprezentace nedělní výhrou nad Bosnou a Hercegovinou složila poslední puzzle dílek a poprvé v historii postoupila na MS.

Sny, vize a cíle jsou ve sportu i v životě velmi důležité. „Ale musí mít určitá pravidla, aby se nestaly spíše přítěží,“ říká Marian Jelínek, mentální kouč a někdejší osobní trenér Jaromíra Jágra či hokejové Sparty nebo Plzně. „Myslím tím například určitou reálnost, emoční vyváženost a podobně.“

Právě to je důležité proto, aby nezůstalo jen u snění, ale došlo také k akci. A basketbalisté se poslední léta činili „Jsem hrozně rád, že jsem se do této generace vůbec dostal a mohu se podílet na této jízdě. Je pro mě čest sledovat zevnitř, jak tento tým za poslední roky hrozně vyrostl,“ povídá Hruban.

Tahle česká basketbalová generace prostě chce! „Energie chtění, kterou sen často vyvolává, je však málo. Správně formulovaný cíl musí vyvolat energii záměru – ta mění pracovní chování a člověk si za tím opravdu jde,“ vysvětluje Jelínek.

Zázraky se dějí

Čím vyšší cíl, tím více potřebujete vášně a vytrvalosti, abyste si za ním šli. Potom se i zdánlivě nemožné sny mohou stát skutečností. „Tak přece vznikají sportovní zázraky, a ty se ve sportu dějí!“ usmívá se Jelínek.

Ten největší zázrak ještě čeští basketbalisté vyhlížejí. „Asi to bude znít odvážně, ale máme nejsilnější tým, který jsme kdy měli,“ uvažuje Hruban a směrem ke světovému šampionátu sebevědomě říká: „ Věřím, že tohle ještě není strop a že můžeme být ještě výš.“

Foto: FIBA