Kapitán se loučil bez fanfár. Náš tým měl na zlato, prohlásil Erat. Pak řekl sbohem

Kapitán se loučil bez fanfár. Náš tým měl na zlato, prohlásil Erat. Pak řekl sbohem

Články

Byl tehdy talentovaný mladík, který si užíval svou první velkou akci s českou reprezentací, když se mu v Turíně na krku houpala bronzová olympijská medaile. Teď o dvanáct let později toužil coby kapitán dovést národní tým na vrchol. Start jihokorejské mise vypadal skvěle, ale poslední dva zápasy český sen o medaili nadobro roztrhaly.

Českým hokejistům to necinklo a Martin Erat po nepříjemné porážce v duelu o třetí místo ukončil reprezentační kariéru. „Byl to můj poslední zápas v národním týmu. Tohle je pro mě konec,“ hlesl po nezvládnuté přestřelce s kanadským soupeřem.

Předpoklady byly

„Náš tým chtěl vyhrát, což bylo nejdůležitější. Měli jsme všechny předpoklady, abychom získali zlatou medaili. Můžeme hledat pro a proti. Prostě to nevyšlo, ale dali jsme do toho všechno,“ řekl šestatřicetiletý borec.

Na dresu mu svítilo kapitánské céčko. Coby vůdce chtěl dovést českou partu po dvanácti letech čekání znovu na výsluní. Po čtyřech výhrách v řadě ale národní tým selhal. Prohrál semifinále s Rusy, nezvládl ani bitvu o bronz.

„V semifinále s Ruskem jsme vydali spoustu sil. S Kanadou jsme na ledě taky nechali všechno. Bohužel to neklaplo a nemáme ani bronz,“ štve Martina Erata, který porážkou uzavřel svou kariéru v české reprezentaci.

„Je to hrozná škoda, protože jsme měli tým na to, abychom celý turnaj vyhráli,“ dodal na závěr.

Autor: Jan Šimek

Foto: Jan Malý