Kanoista Martin Fuksa: Vojna je úplně jiný život, než jsem dosud žil

Kanoista Martin Fuksa: Vojna je úplně jiný život, než jsem dosud žil

Rozhovory

Vojna není kojná, to se ví. Rychlostní kanoista Martin Fuksa už navíc téměř tři měsíce kombinuje vojenský výcvik s tréninkem. „Je to pro mě docela náročné období, hlavně časově,“ přiznává. „V neděli večer jedu do Vyškova, vracím se ve čtvrtek večer.  V pátek ráno začínám trénovat a trénuju prakticky až do odjezdu. Pobalím věci a zase jedu zpátky.“

Čas na odpočinek si v náročném programu najdete?
Takový, jaký si představuju, že si dám třeba den volna a masáž, tak ten teď vůbec nehrozí. Jsem v jednom kole, vojna a trénink, vojna a trénink.

Říkal jste, že je to pro vás výzva. Obstál jste?
Myslím, že jo. Začátek nebyl úplně jednoduchý, protože to bylo něco úplně jiného - jiný život, než jsem doteď žil. Postupem času jsem si ale zvykl, našel jsem si i nějaké kámoše. Máme tam dobrou partu lidí. Zbývá nám pár dní, tak už to zvládneme.

Asi se těšíte, až vám vojna skončí, že?
Upřímně ano, jelikož se zas budu moct naplno věnovat tomu, co mě baví nejvíc, a to je prostě trénink. Chci na sobě makat, abych v té další sezoně ukázal, že na to mám. Taky je mistrovství světa v Čechách, což je obrovská motivace.

Bude pak jenom trénink pohodička?
Možná i jo, mě maximálně baví, takže je to svým způsobem pohodička, i když současně dřina. Jsem hrozně vděčný, že tohle můžu dělat.

Do Vánoc zbývá pár dní. Stihl jste vůbec nakoupit dárky?
To je trošku problém, něco už mám, ale pro rodiče ještě nic. Vojna mi končí 22. prosince, tak potom to snad zvládnu. Možná něco objednám po internetu. Tohle je horší, no.

Máte vánoční svátky rád?
Přímo je miluju, už od dětství. Časem se to vnímání mění a mám rád jiné věci. Jako malý jsem měl rád dárky a všelijaké blbosti, a teď hlavně tu domácí pohodu a atmosféru. Vánoce dodávají té pohodičce větší level. Společná večeře, koukám na pohádky, Sám doma je Top.

Oblíbil jste si zdravou výživu. Jak do toho zapadá cukroví?
Jeden rok jsem neměl ani kousíček cukroví, teď už si malinko dám. Našel jsem na webu nějaké zdravější cukroví, tak jsem o tom mamku hned informoval. Snad nějaké udělá. Když se ale nepřejídám, nemůže to uškodit.

Jste od vody, takže na štědrovečerním stole bude ryba?
Kapra nemám vůbec rád, dám si bramborový salát a nějakou klobásu. U nás má každý to, co má nejradši.

Trénovat budete i přes svátky?
Trénuju úplně vždycky, děda tedy říká, že je volnější režim, ale mně to tak nepřijde. Je to v pohodě, nevadí mi to. Radši udělám něco pro sebe a pak si třeba dám to cukroví. (smích)

Už máte rozplánovanou novou sezonu?
Děda s taťkou asi něco plánují, ale já jsem to úplně vypustil, neřešil jsem nic. Mám v hlavě jen ten kurz ve Vyškově a tréninky.

Víte, co mám rap společného s kanoistikou?