Kanoista Fuksa pojede o další medaili z Evropských her

Kanoista Fuksa pojede o další medaili z Evropských her

Články

Dvě finálové jízdy během hodiny čekají ve středu na Evropských hrách v Minsku kanoistu Martina Fuksu. Dvojnásobný medailista z her v roce 2015 bude bojovat o medaili na individuální kilometrové olympijské trati, mezi nejlepší posádky se probil i na deblkanoi s mladším bratrem Petrem.

Na individuální trati postoupil vicemistr světa hladce přímo díky vítězství v rozjížďce. „Chtěl jsem postoupit, ale říkal jsem si, že je mi jedno, jestli budu první, nebo druhý, protože bych ve finále stejně startoval v jedné z prostředních drah. Ale od začátku jsem vedl, tak jsem to přeci jen chtěl dotáhnout do vítězného konce,“ řekl stříbrný medailista z kilometru na Evropských hrách 2015.

Ve finále se utká s tradičním soupeřem, olympijským vítězem Sebastianem Brendelem z Německa, který vyhrál Evropské hry před čtyřmi lety. Mezi jeho soupeři nechybí ani vítěz Světového poháru v Duisburgu, Francouz Adrien Bart, nebo Polák Tomasz Kaczor či Ital Carlo Tacchini.

„Na Evropských hrách je málo závodníků a všichni jsou kvalitní. Nebudu se na nic ohlížet, pojedu, kopnu loď do cíle a uvidím, kolikátý skončím. Tady už taktika neexistuje, v dnešní době se kilák jede naplno,“ dodal Fuksa.

První společné finále

V dopolední rozjížďce na deblkanoi s mladším bratrem Petrem skončil pátý, v odpoledním semifinále si ale druhým místem jasně zajistili místo ve finále. „Byl to náš sen a cíl. Moc jsem to chtěl, protože jsem věděl, že je to reálné. Jsem moc rád, že se nám jelo hezky, protože pak je vidět, že na ty kluky máme nebo jedeme s nimi. Těším se na naše první finále.“

Petr Fuksa odhadoval, že v semifinále nebude česká deblkanoe stačit na Poláky. „Po rozjížďce jsem viděl, že jsou dost rychlí, ale ostatní jsme předjeli. Dopadlo to, jak jsem si myslel. Jsem moc šťastný. Jelo se mi lépe než v rozjížďce. Ve finále se budeme snažit zajet co nejlepší výsledek.“ Jeho starší bratr dodával: „Budeme se snažit někoho předjet. Dáváme si skromné cíle.“

Postup do finále deblkanoistek na pětistovce o sekundu unikl Lence Jandové a Janě Ježové. Finále B pojede na kilometru kajakář Jakub Špicar. „Původně jsem tu měl jet deblkajak, takže jsem se na singl nepřipravoval. Čas je dobrý, to jsem ani nečekal. Ale trénink jsme přizpůsobili pětistovce kvůli čtyřkajaku, takže se v kilákovém tempu necítím úplně dobře,“ řekl Špicar.

Finále B čeká na pětistovce kajakářku Annu Kožíškovou. „Jsem spokojená. Jela jsem nadoraz. Takhle bych měla pokračovat, ještě stáhnout vteřinu nebo dvě. Myslím, že se mi konečně povedl i start,“ řekla.

Deblkajak Barbora Dimovová se Zuzanou Štemberkovou i čtyřkajak Eliška Betlachová, Anežka Paloudová, Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová absolvoval semifinále.