Jiná Petra? Velký emoční otřes mění vnímání smyslu života, říká mentální kouč

Jiná Petra? Velký emoční otřes mění vnímání smyslu života, říká mentální kouč

Články

Tentokrát to pro ni bylo úplně jiné. Petra Kvitová nastoupila k prvnímu kolu French Open vyrovnanější než obvykle. „Dřív pro mě byla první kola hrozně těžká,“ přiznala sedmadvacetiletá teniska českým novinářům v Paříži. Jenže útok, při kterém jí 20. prosince dosud neznámý pachatel vážně pořezal všech pět prstů levé ruky, pozměnil její priority.

Dvojnásobná wimbledonská vítězka v prvním kole Roland Garros hladce porazila Julii Boserupovou z USA. A během duelu pečlivě kontrolovala své emoce. „Ale měla jsem pár momentů, kdy jsem se dojala. Třeba o pauzách, na lavičce jsem si vzpomněla na vše, co se odehrálo.“

Den před návratem si dokonce v hlavě přehrávala, jaké to bude, až přijde na dvorec Philippea Chatriera. „Možná se na kurtu rozpláču," pomyslela si. „Ale dokázala jsem se kontrolovat, to mě potěšilo.“

Pozitivní mysl

Až po mečbolu skryla slzy do dlaní. Vždyť to dokázala, vrátila se dřív, než kdokoli čekal. Možná ji k uzdravení pomohla i pozitivní mysl. „Tahle věc je už hrozně stará. Říká se, věř a víra tvá tě uzdraví. Já jsem zastáncem toho, přestože na to vědecké důkazy nejsou, že pozitivní myšlení může velmi ovlivnit rychlost a kvalitu uzdravení,“ říká Marian Jelínek, mentální kouč a hokejový trenér, který kdysi vedl i Jaromíra Jágra.

Kvitová dokázala nepříjemnou událost vstřebat i díky velké podpoře rodiny a realizační týmu. „Odvedli s ní úžasnou práci. Málokdo očekával, že by mohla v Paříži opravdu nastoupit, to je velmi pozitivní,“ uvažuje Jelínek.

Jiná Petra

Negativní životní událost může české tenistce paradoxně pomoct. „Jsou určité prožitky, které samozřejmě mění naše nastavení. Dokud to ale člověk neprožije, tak o tom může jenom mluvit," vysvětluje Jelínek. „Díky určitým prožitkům měníme názory, priority, hodnoty. Je klidně možné, že Petra je teď v těchto parametrech trošičku jiná, než byla před tím. Velký emoční otřes mění vnímání smyslu života.“ Tenis už tedy nemusí mít takovou váhu a Kvitová tak může být na kurtech psychicky vyrovnanější.

Její ruka ještě není zcela v pořádku. „Zlepšuje se to. Konečky prstů ale pořád ještě stagnují a nejsou úplně ve stavu, v jakém by měly být. Na tom bych měla pracovat,“ povídá Kvitová.

Už teď je ale vítězkou...

Foto: Getty Images