Jícha vyhlíží novou výzvu: Házená je srdcovka, kterou nemůžu opustit

Jícha vyhlíží novou výzvu: Házená je srdcovka, kterou nemůžu opustit

Články

Na své červnové rozlučce v Plzni si ještě naposledy zahraje, ale myšlenkami už je Filip Jícha jinde než na hřišti. V bundesligovém Kielu, v jehož dresu prožil nejúspěšnější část kariéry, bude trénovat. Nejprve jako asistent, pak mužstvo převezme coby hlavní kouč.

„Zůstal jsem s klubem ve spojení, zájem byl z obou stran. Už jako hráče mě bavilo vymýšlet strategii a pilovat taktiku. Navíc jsem měl furt tendence do všeho mluvit a hledat možnosti, jak hru ještě zlepšit. Teď mám tu šanci věnovat se tomu naplno. A těším se,“ řekl Jícha.

Naposledy působil v Barceloně, loni na podzim kariéru uzavřel.

Od té doby se ponořil do nové role – v Německu studuje trenérskou licenci, objíždí konference (třeba Mosty v Praze) a sbírá podněty v ostatních sportech. Nechce při své budoucí roli podcenit žádný detail.

Jenže jak moc složitá pro něj trenéřina vlastně bude? „Mám elán a chuť, strach vůbec. Možná to neklapne, ale nezhroutím se z toho. Vím, co chci a jdu si za tím. Neplýtvám energii zbytečně. Fakt se těším na den, kdy do toho naplno skočím,“ přiznává.

Chce být poctivý pracant, žádný nazdárek. Jako nejlepší házenkář světa roku 2010 má ve světě (a hlavně v Německu) velké jméno. Zářil jako hráč, teď chce být i úspěšným trenérem.

„Začnu trénovat víceméně bez předchozích zkušeností, což je hodně netradiční. Ale dostal jsem šanci a jdu si za ní. Sbírám nějaké podněty, ale nechci nikoho kopírovat. Chci být možná i jiný, takový inovátor. Uvidí se, jestli se to ukáže jako správná cesta.“

Návrat domů

Jícha je v Kielu jako doma, narodily se tam i jeho dvě děti. Aktuálně je s rodinou ve Španělsku, ale se svými nejbližšími se odstěhuje zpět do Německa.

„Od manželky jsem dostal zelenou. Řekla, že to musím jít zkusit. Mám od ní velkou podporu. I děti jsou rády, mají tam hodně kamarádů a nejdou do neznáma. To jsou všechno pozitiva,“ jmenuje bývalý tahoun reprezentace.

A co vůbec život bez házené? Připadal v úvahu? Jícha hned vypálí: „Je to srdcovka jak blázen, nedokážu si to představit. Uzavřít kariéru bylo těžké, opustit to prostředí úplně bych asi nedal.“

Pusťte si krátký rozhovor s Filipem Jíchou z konference Mosty od času 11:20.