Janda, Rosolová, Štěpánek! Uplynulý týden nabídl tři velká loučení

Janda, Rosolová, Štěpánek! Uplynulý týden nabídl tři velká loučení

Hrdinové týdne

Hned tři české sportovní osobnosti uplynulý týden ukončily svou bohatou kariéru. Po 21 letech ve Světovém poháru odchází skokan na lyžích Jakub Janda, vítěz Turné čtyř můstku i SP. Na mateřské povinnosti se těší atletka Denisa Rosolová, vicemistryně Evropy v běhu na 400 metrů překážek a halová evropská šampionka na 400 metrů, a kvůli zdravotním trablům se loučil také srdcař českého tenisu Radek Štěpánek, bronzový medailista z olympijských her v Riu. Právě oni jsou našimi hrdiny týdne...

Jakub Janda
Sto čtyři metrů dlouhým skokem skončila kariéra Jakuba Jandy. Bývalý vítěz Světového poháru se rozloučil se světem můstků v polské Wisle v soutěži družstev a v pondělí 20. listopadu už zasedne do lavic parlamentu.

Po jednadvaceti letech v SP odešel Janda bez velkých slov. „Jsem typ, který řeší všechno jasně a stručně. Dělat kolem toho cavyky by bylo zbytečné. Jednou ten den musel přijít a přišel dneska," řekl Janda Radiožurnálu. Jeho konec přišel poté, co Češi neprošli do druhého kola soutěže družstev. Janda přiznal, že jeho poslední skok nebyl ideální, prý už byl myšlenkami jinde.

Dvojnásobný medailista z mistrovství světa dostal po závodu speciální dres s číslem 439 - značí všechny závody, které absolvoval. Nechybí vlaječky zemí, kde skákal.

Denisa Rosolová
Také atletka Denisa Rosolová ukončila kariéru. Jednatřicetiletá vicemistryně Evropy v běhu na 400 metrů překážek z roku 2012 na facebooku oznámila, že s aktuálně nejlepším českým vícebojařem Adamem Sebastianem Helceletem čeká dítě.

„Rozhodla jsem se s vámi podělit o tu nejkrásnější zprávu, jakou si většina žen přeje. V květnu se rozrosteme o jednoho malého Helcátka/Helcátku?" napsala Rosolová, kterou o pět let mladší Helcelet před týdnem požádal o ruku v přímém televizním přenosu při slavnostním vyhlašování ankety Atlet roku.

„Zároveň oficiálně ukončuji svou rozmanitou atletickou kariéru, čeká mne mnohem krásnější a taky náročnější kariéra, a to kariéra maminky. Díky atletice jsem zažila tolik nádherných okamžiků, na které nikdy nezapomenu! Nadále se budu pohybovat v atletických kruzích, přece jen musíme taťkovi fandit a nejen jemu.“

Rosolová byla neobyčejně všestrannou atletkou. Medaile na významných soutěžích zpočátku sbírala ve skoku do dálky, posléze se věnovala víceboji, hladké čtvrtce i překážkám. Jejím největším úspěchem je zlatá medaile z halového mistrovství Evropy 2011 v Paříži v běhu na 400 metrů. Čtyřikrát startovala na olympijských hrách.

Radek Štěpánek
Dvojnásobný vítěz Davisova poháru Radek Štěpánek ukončil svou tenisovou kariéru v 38 letech. Bývalý osmý hráč světa a bronzový olympijský medailista ve smíšené čtyřhře z Ria de Janeiro se tak rozhodl kvůli zdravotním potížím. „Věděl jsem, že tenisová část (života) je časově omezená, ale chtěl jsem, aby trvala co nejdéle. Takový je život a musím zůstat realistou a vědět, co si tělo může a nemůže dovolit. Dál už nebudu tělo tlačit na hranu, což jsem dělal dlouhou dobu. Bojoval jsem do posledního dechu, ale nastal čas jít dál," řekl muž s obrovským tenisovým srdcem.

V posledních letech ho pronásledovaly zdravotní komplikace. Naposledy hrál na lednovém Australian Open, na jaře podstoupil operaci bederní páteře. „Čím jsem si procházel poslední rok od operace, nebyl jednoduchý čas. Musel jsme si nalít čistého vína a došel jsem k rozhodnutí, že nebudu pokračovat v kariéře. Podíval jsem se na svůj život trošku zeširoka a zjistil jsem, že bych nerad riskoval své zdraví do další životní etapy.“

A takhle kdysi začínal...

Foto: Facebook Jakub Janda, Facebook Denisa Rosolová, Facebook Radek Štěpánek