Jako římští gladiátoři! Mladí čeští sportovci se zabydleli v olympijské vesnici

Jako římští gladiátoři! Mladí čeští sportovci se zabydleli v olympijské vesnici

Články

S trochou představivosti připomíná tahle olympijská vesnice majestátní Římské koloseum. Vortex – architektonický skvost, kruhová stavba ve švýcarském Lausanne, která je v běžném životě součástí univerzitního kampusu, se honosí výškou 27 metrů. Po jejím obvodu „běží“ balkónová šroubovice dlouhá 2,8 kilometru. V komplexu, který má 712 ubytovacích jednotek, teď bydlí sportovci soutěžící na Olympijských hrách mládeže 2020. Chystají se na vrcholnou akci roku stejně jako gladiátoři v Koloseu. „Je to tady moc hezké,“ říká Barbora Nováková, mladá česká lyžařka.

Vortex ale neposkytuje sportovcům jen ubytování, v jeho atriu se mohou bavit třeba nejrůznějšími vědomostními kvízy. „Už jsem za ně nasbíral spoustu odznáčků,“ ukazuje krasobruslař Vilém Hlavsa, který na ledě tančí v páru s Denisou Cimlovou. „Já teď sbírám odznáčky od sportovců z jiných výprav,“ vypráví další krasobruslař Daniel Mrázek.

A že kluci nemají v pokoji zrovna naklizeno? „No, to je kvůli těm odznáčkům přece,“ smějí se. „Navíc jsme kluci, tak se to tolik neočekává, ne?“

Nové známosti

Mladí Češi stihli v prvních dnech po příjezdu prohlídku nejbližšího okolí. „Podívali jsme se s ostatními kolem komplexu a pak známe cestu na jídlo,“ vysvětluje s úsměvem Nováková a její spolubydlící, hokejová gólmanka Barbora Dalecká, doplňuje: „Na obědě jsme si s holkama popovídaly s Brazilci a Chilany.“

Sportují, seznamují se a relaxují. Třeba u knížky. „Co čtu? Knihu Nomád, je to od toho autora, který napsal Já, Poutník, to znáte, ne?“ usmívá se curlerka Zuzana Pražáková. Tenhle špionážní bestseller pro všechny, kdo si oblíbili thriller Já, Poutník, je přesně její gusto.

Svatý Mořic

Druhá olympijská vesnice se nachází ve Svatém Mořici - v kantonu Graubünden. Resort, který v minulosti pořádal olympijské hry už dvakrát (1928 a 1948), si na Olympijských hrách mládeže podmaní bobisti, skeletonisti, sáňkaři a rychlobruslaři na dlouhých tratích.

Na 240 sportovců z celého světa se zabydlelo v hostelu jen pár minut chůze právě od legendární dráhy pro boby, sáně a skeleton a od zamrzlého přírodního jezera, kde si zazávodí rychlobruslaři.

Jejich start na vrcholné akci roku se přiblížil. Ve čtvrtek 9. ledna nasají olympijskou atmosféru na slavnostním zahájení a pak už se soutěže rozběhnou naplno. Cíl mají společný. „Chtěla bych předvést to nejlepší, co ve mně je, abych se trochu ukázala,“ shrnuje za všechny curlerka Kristýna Farková.

Tak jim držte palce a sledujte jejich výkony...

Novinky z Olympijských her mládeže nezapomeňte sledovat i na našich komunikačních kanálech!

Také na stránkách České televize:
Zpravodajské sestřihy bude ČT Sport vysílat denně na svých obrazovkách nebo na iVysílání od soboty 11. ledna až do čtvrtka 23. ledna v premiéře ve večerních hodinách. V repríze pak následující den. Přesné časy vysílání najdete ZDE.

Na komunikačních kanálech organizátorů:
Oficiální webové stránky Lausanne 2020, Facebooku, Instagramu či Twitteru

A na Olympic Channel.

Foto: ČOV/Václav Pancer