Jaká je spolupráce s Ledeckou? Její trenér před mistrovstvím světa vypráví

Jaká je spolupráce s Ledeckou? Její trenér před mistrovstvím světa vypráví

Články

Bavil ho zeměpis a doma studoval mapy světa. Do svých patnácti se prý pořádně nepodíval za hranice, zato v posledních letech se trenér Tomáš Bank nacestuje až příliš. Po světě létal s bráchou a sjezdařem Ondrou, teď trénuje dvojnásobnou olympijskou šampionku Ester Ledeckou.

„Čím víc jsem toho procestoval, tím víc jsem hrdý na naší zemi a na region, ze kterého pocházím. Spousta lidí si u nás furt na něco stěžuje, ale když jsem poznal, jak to funguje v jiných zemích, tak jsem hrozně pyšný na to, kde mám domov,“ popisuje Bank.

Nedávno získal ocenění Trenér roku za rok 2018. Jeho svěřenkyně vybojovala na olympiádě v Pchjongčchangu senzační zlato na lyžích i snowboardu. Jako první v olympijské historii.

„Byl to humbuk, ale tolik se toho od olympiády nezměnilo. Kolem Ester je rušno pořád. Je na mně a ostatních lidech, kteří jsou kolem ní, aby se jim to šílenství kolem dařilo alespoň částečně tlumit.“

S bratrem Ondrou Bankem byla jeho role trochu jiná, obecně prý v lyžování mají ženy a muži k trénování odlišné přístupy. „Ester očekává mnohem víc informací, i když je jinak hodně samostatná. S bráchou to tak nebylo. Ten si sám domluvil, kdy chce jet na kopec. Nenechal se tolik řídit a spoustu věcí si zařizoval sám,“ porovnává Tomáš.

Aktuálně je ve švédském Äre, kde v úterý startuje mistrovství světa v lyžování. Ester mu dala přednost před světovým šampionátem ve snowboardingu, kde mohla zaútočit na třetí zlato. Dala na pocit.

„Myslím, že by to mohlo fungovat. Ester cítila, že potřebuje na lyžích přidat, tak jsme změnili plán a rozhodli, že pojedeme do Švédska. Tamní svah jí vyhovuje, mohla by tam nabrat sebevědomí.“

Klíčem k sebedůvěře jsou povedené jízdy. Stačí dvě tři během tréninku. Stejně tomu bylo na olympiádě. „Tam jezdila špičkově, hodně si věřila a vyšlo z toho senzační zlato.“

V Äre je podruhé, loni si tam chválila místní sníh i svah. Jenže v pondělí hned při první tréninkové jízdě upadla a skončila v ochranné síti. Nezvládla skok v horní polovině trati. Ale je v pořádku.

V úterý ji čeká start v superobřím slalomu, ve kterém vyhrála v Pchjongčchangu zlato. Přímé přenosy z mistrovství světa můžete sledovat živě na obrazovkách ČT Sport.

Česko ve Švédsku reprezentuje celkem deset lyžařů.