Jak Železného síla zaujala Američany. A málem z toho bylo nečekané angažmá

Jak Železného síla zaujala Američany. A málem z toho bylo nečekané angažmá

Články

Vyhrál čtyři olympijské medaile a dodnes drží světový rekord s hodnotou 98,48 metru. Kariéra oštěpaře Jana Železného se ale mohla stočit zcela nečekaným směrem – pro jeho sílu v rukou a švih ho oslovil profesionální baseballový tým z Ameriky. Železný svoji zkušenost popsal v pořadu Hyde Park Civilizace na České televizi.

Klub Atlanta Bravers, který hraje nejslavnější americkou baseballovou ligu, otestoval před lety Železného jako nadhazovače. Oštěpař k tomu měl totiž ideální fyzické předpoklady a Američané z něj chtěli vypiplat lukrativní posilu. Z případného angažmá ovšem sešlo.

„Zajímavá zkušenost. Zkoušel jsem různé druhy nadhozů a učili mě, jak správně házet. Řekli mi, že mám možná šanci. Nic z toho ale ve finále nevzniklo,“ řekl Železný v Hyde Parku Civilizace.

„Když jsem pak odcházel ze stadionu, tak jsem vzal míček a hodil ho až na protější tribunu. Vlastně takový hozený homerun. Prý si tam o tom pořád ještě povídají, že jsem jediný na světě, kdo přehodil stadion.“

S klubem zůstal v kontaktu a za dva roky Železnému nabídli, jestli nechce poslat do Atlanty na zkušenou svého syna. Že bude mít po otci dobré genetické předpoklady. „Psali, že mu tam všechno zajistí a že se o něj postarají. To jsem teda koukal,“ usmíval se trojnásobný olympijský vítěz.

Železný se stal prvním oštěpařem historie, který vyhrál tři olympijská zlata po sobě a zároveň jako jediný hodil třikrát za hranici 95 metrů. Jeho světový rekord z roku 1996 platí už 23 let. Nikdo se mu zatím ani nepřiblížil.

„Sport mi dal úplně všechno. Radost, smutek, štěstí. Všechno, co si člověk může představit. Nebýt toho, byl bych asi automechanikem. A snad bych byl taky šťastný.“

Po kariéře se začal věnovat trenéřině a je také prezidentem České olympijské nadace, která pomáhá sportovat dětem ze sociálně slabých poměrů.

Na celý díl Hyde Parku Civilizace s Janem Železným se podívejte na tomto odkaze.

  • Víte, že pravidelný sportovní pořad Branky, body, vteřiny se na obrazovkách České televize vysílá nepřetržitě již od roku 1956?