Jak na běhání? 5 tipů od úspěšné olympioničky

Jak na běhání? 5 tipů od úspěšné olympioničky

Články

Vyhrává tuzemské závody a na těch mezinárodních patří k nejlepším. Ambasadorka letošního ročníku T-Mobile Olympijského běhu vytrvalkyně Eva Vrabcová Nývltová přináší pět běžeckých tipů nejen pro začátečníky. Tady jsou.

Kde běhat?
Doporučila bych rovinu a měkčí terén. Ideální je běhání v parku nebo v lese, kde se vám bude příjemně dýchat čerstvý vzduch. Osobně mám ráda takové tratě, na kterých potkávám i ostatní běžce. Člověk má hned lepší pocit, že není v celém parku sám.

Jaké zvolit tempo?
Nic se nemá přehánět, zvlášť u začátečníků. Zkuste lehký výklus, žádné sprinty. Rychlým během byste tělo zbytečně namáhali. Bohatě stačí uběhnout okruh o pěti nebo méně kilometrech. Já se v tréninkový den dostanu skoro ke dvaceti.

Co obuv?
Základní věc, kterou rozhodně nepodceňujte. Existuje řada běžeckých bot, mezi nimiž si určitě vyberete. Já mám doma asi čtyřicet párů bot, ale mezi ně počítám i třeba lodičky. Mám každopádně celkem velkou spotřebu. Jeden pár mi vydrží asi na pět závodů.

Jak se stravovat?
Na internetu určitě najdete spoustu receptů na skvělá a zdravá jídla, která vám dodají energii na běhání. Já jsem v tomhle možná trochu jiná a nemám problém dát si před závodem k snídani housku s máslem. Newyorský maraton jsem zase běžela na lívance… Jím zkrátka to, co mi chutná.

Kde hledat motivaci?
Každý si v sobě musí najít motor, který ho bude hnát. V běhání jsou relativně brzy vidět drobná zlepšení, takže už po pár týdnech můžete vidět, jak jste se posunuli. Já už to vnímám dost automaticky a mám běhání zafixované jako relax a osobní odpočinek. Dokonce trochu trpím, když není trénink a já mám volno. Ale už jsem si zvykla.

Chcete s Evou i s ostatními sportovci změřit síly? Tak si 20. června přijďte zaběhnout T-Mobile Olympijský běh!