I čtvrtá místa jí sluší. Rychlobruslařka Erbanová už vyhlíží olympijskou sezonu

I čtvrtá místa jí sluší. Rychlobruslařka Erbanová už vyhlíží olympijskou sezonu

Články

Ten souboj hlava versus tělo je věčný. Někdy ani sebelepší příprava úspěch nepřinese. A jindy? Zdraví vám nedovolí „brousit hranu“, přesto se na vás úspěchy sypou jeden za druhým. Důkazem je třeba biatlonistka Gabriela Koukalová, která se na sezonu rozhodně nepřipravovala ideálně – ze světového šampionátu i tak přivezla kompletní sadu medailí. Taky rychlobruslařka Karolína Erbanová bojovala se zdravotními patáliemi a prožívá jednu z nejlepších sezon kariéry.

V lednu v Heerenveenu ovládla premiérové sprinterské mistrovství Evropy. Na světovém šampionátu na jednotlivých tratích skončila v jihokorejském Pchjongčchangu čtvrtá na pětistovce a pátá na kilometru. Na pódiu stála i v závodech Světového poháru. „Tahle sezona byla zajímavá. První dva svěťáky jsem musela vynechat a zdálo se, že to bude na škodu. Ukázalo se ale, že jsem byla hlouběji v sezoně více odpočinutá a dobře připravená. Od mistrovství Evropy šla forma nahoru," myslí si.

Spokojenost

Favoritkou byla i na víkendovém světovém šampionátu ve sprinterském čtyřboji. V kanadském Calgary nakonec znovu brala čtvrté místo. O bronz se prala do poslední chvíle. Po dvou závodech na 500 a dvou na 1000 metrů dělilo čtyřiadvacetiletou Češku od bronzu 47 setin v přepočtu na delší trať.

„Konkurence na světě je trošku větší než na Evropě, takže teď po závodu převládá spíše radost než zklamání, že nevyšla medaile. V sobotu jsem si zajela dva osobní i národní rekordy, takže první den byl skvělý. A i celkové čtvrté místo je skvělé, jsem spokojená," povídala Erbanová.

Tahle sezona je pro ni tou nejlepší. „Hodně jsem se o sobě naučila. Nabrala jsem další zkušenosti a taky si vyzkoušela budoucí olympijský ovál v Koreji a byla tam čtvrtá na pětistovce,“ říká. „Může se zdát, že ta čtvrtá místa jsou zklamání, ale v této sprinterské konkurenci si jich velmi považuji. Jsou důležitá pro další roky.“

Blíží se olympijský rok

Stejně jako před startem sezony, se i tentokrát potýkala se zdravotními komplikacemi. „Nemoc se mohla projevit. Příprava nebyla ideální a já jsem vlastně rychleji jela až den před závody,“ líčila Erbanová. „Museli jsme překopat celou přípravu a na kiláku to asi znát bylo. Na pětistovce asi ne, tam jsem jala hodně dobře.“

Erbanová by se příští týden měla představit ve finále Světového poháru, do kterého se kvalifikovala i přes neúčast na prvních dvou závodech seriálu. Pak už ji čeká zasloužené volno a může směle plánovat – novou sezonu, tu olympijskou. „Věřím, že si do přípravy i do další sezony přenesu konstantní a kvalitní výkony z posledních měsíců," přeje si.