Hry oficiálně skončily. Českou vlajku nesla dvojnásobná olympijská šampionka Ledecká

Hry oficiálně skončily. Českou vlajku nesla dvojnásobná olympijská šampionka Ledecká

Články

Ta volba ani nemohla být jiná. Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká hrdě nesla českou vlajku při nedělním slavnostním zakončení Zimních olympijských her 2018 v Pchjongčchangu. „Ester byla jako vlajkonoška jasná volba. Díky vítězstvím v super-G i paralelním obřím slalomu na snowboardu je nejen nejlepší českou sportovkyní na hrách, ale pro mnohé také jejich tváří," nechal se slyšet Martin Doktor, šéf olympijské mise.

Slavnostní zahájení doprovodilo koncertní vystoupení několika jihokorejských zpěváků, stažení olympijské vlajky a její předání starostovi Pekingu. Hlavní město Číny totiž bude dějištěm příští zimní olympiády v roce 2022. Zazněly také hymny Jižní Koreje, Číny a Řecka a uhasl olympijský oheň. Tradičně největší pozornost poutalo defilé olympijských výprav jednotlivých zemí.

Sedm medailí

Česká republika veze domů sedm medailí, o jednu méně než z předchozích Her v Soči 2014. „Myslím si, že plán je dokonce přeplněný," říká v rozhovoru pro ČTK Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Zdravotní problémy totiž vyřadili z olympijských her biatlonovou superstar Gabrielu Koukalovou a zdraví trápilo i snowboardcrossařku Evu Samkovou či rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou. „Zpětně si musíme říct, že se v zásadě podařilo všechno, co jsme si přáli,“ uvažuje Kejval. „Z toho pohledu je to vynikající.“

Tváří olympijských her se stala sněhová obojživelnice Ester Ledecká, která senzačně ovládla lyžařské super-G a poté potvrdila roli hlavní favoritky v paralelním obřím slalomu na snowboardu. „Ester patří mezi největší postavy nejen české výpravy, ale celé olympiády," je si jistý Kejval. „Její výkony udělaly velkou reklamu České republice. Je to důkaz, že sport obecně má obrovskou sílu vytvářet pozitivní image země.“

Česká výprava byla v Pchjongčchangu rekordně početná, čítala 95 sportovců, v medailovém pořadí zemí skončili Češi čtrnáctí.

Podívejte se na rozhovor s Ester...

Foto: Pavel Lebeda