Hokejisté už jsou v olympijské vesnici. Chtěl bych zažít atmosféru jiných sportů, říká český gólman

Hokejisté už jsou v olympijské vesnici. Chtěl bych zažít atmosféru jiných sportů, říká český gólman

Články

Brankáře Pavla Francouze se známí ptají: „Tak jak je na té olympiádě?“ Jenže co má odpovědět? Vždyť hokejisté se až do neděle připravovali v Soulu a atmosféru olympijských her teprve nesměle okukují. První české medaile si tak vychutnali aspoň u obrazovky.

Český národní tým v sobotu odtrénoval v areálu univerzity v Soulu a pak večer přilepil oči na obrazovky telefonů. Bronzový příběh první česká medailistky Veroniky Vítkové tak neunikl dokonce ani trenéru Josefu Jandačovi.

„Hodně jsme jí fandili. Viděli jsme to různě možně na telefonech, protože jsme nebyli u televize,“ vyprávěl český lodivod, kterak si nenechal olympijský zážitek, který se právě odehrával asi 160 kilometrů vzdušnou čarou daleko.

Zvědavost

Bronzovou jízdu české biatlonistky sledoval i gólman Dominik Furch. „To jsem samozřejmě nemohl minout. Pořád čekám na tu olympijskou atmosféru, jsem na to hrozně zvědavý,“ vyprávěl český brankář, který už toho v kariéře zažil dost, na olympiádě ale bude nováček.

„Taky jsem koukal, výborný začátek olympiády!“ říkal nadšeně o bronzu Vítkové další brankář Pavel Francouz. Ten na všechny rozhovory v Soulu hrdě nosil čepici raškovku, stejně jako si ji na střídačku bralo trenérské duo Jandač, Kalous.

„Mrzí nás Martina Sáblíková, které těsně unikla medaile,“ pokračoval pak Jandač. „Prala se o to. Je to škoda, ale ona určitě bude bojovat dál a něco urve,“ věřil české rychlobruslařce gólman Francouz a doufal, že tentokrát bude u toho přímo na místě.

Jen příprava

Hokejisté se v noci přesunuli do dějiště olympiády. Příprava v Soulu je za nimi a skončila nedělní generálkou proti Finsku. Podporováni hlasitým kotlem fanoušků z Česka sice prohráli 0:2, hlavy ale nevěšeli.

„Na tenhle zápas se vzpomínat nebude. Snad jsme si góly nechali na důležitější chvíle, které přijdou teď,“ usmál se Francouz před začátkem olympijského turnaje. „Těšíme se na atmosféru a na ostatní sportovce! Pokud bude možnost, tak se podívám na cokoliv. Chtěl bych zažít atmosféru jiných sportů.“

V nový olympijský impuls doufá i trenér Jandač: „Teď pro nás skončila přípravná fáze v Soulu, tady v olympijské vesnici už to na nás asi dýchne víc.“

Určitě by si přál, aby jeho tým při dvacetiletém výročí od slavného Nagana vybojoval další cenný olympijský kov. A mohl ho oslavit se zbytkem týmu přímo v Českém domě.

Autor: Jakub Slunečko