Hlavně se z to ne...! Mladí biatlonisté tuží slavnou Hlinkovu hlášku

Hlavně se z to ne...! Mladí biatlonisté tuží slavnou Hlinkovu hlášku

Články

Slunce ukázalo svou přívětivou tvář, ale vítr se na střelnici točil a točil. Luděk Abrahám, bezmála osmnáctiletý český biatlonista, po trati letěl jako střela. Ve sprintu na Olympijských hrách mládeže 2020 ve Švýcarsku doběhl „až“ devátý jen díky čtyřem minelám na střelnici – dvakrát minul na položce vleže a stejně tak na stojce. „S během jsem spokojený, výsledek je taky fajn. Akorát ta střelba nevyšla,“ hodnotil po závodě.

Oproti úvodnímu vytrvalostnímu závodu si přesto ve střelbě výrazně polepšil. „To sice ano, ale konkurence je tu veliká. Na lepší výsledek je třeba zastřílet čistě,“ uvažoval. „Na trati jsem byl na sebe trochu naštvanej, na té střelbě prostě musím ještě zamakat. Cíl jsem měl ale do třicítky, takže splněno.“

Mladí čeští biatlonisté se ještě stále se zbraní učí. „Škoda, že nemůžete vidět to, co oni...,“ povídal hlavní kouč Lukáš Dostál. „V hledáčku jim kvůli tepové frekvenci terč zatím ještě pořádně poskakuje. Jsou mladí, nemají tolik zkušeností, ani tolik let za sebou. A v tomhle větru je to pro ně opravdu náročné.“

Jakub Kudrnáč, který společně s Kateřinou Pavlů vybojoval páté místo ve smíšené štafetě dvojic, tentokrát doběhl na 26. pozici (2 + 1), 35. pak Petr Hák (0 +3) a 55. proběhl cílem Jan Semirád (3+1).

Holt to nevyšlo

S přibývajícím časem se i vítr uklidnil, dívky měly na střelnici podmínky o poznání lepší. „Jak mám cvakat?“ ptala s předstihem Svatava Mikysková. „To teď neřeš, až přijedeš, tak uvidíš,“ odpovídal jí Dostál.

Mikysková nakonec minula na střelnici jen dva terče ve stoje, běh byl ale pomalejší. Ve výsledkové listině jí patří 46. místo. Nejlepší z Češek byla tentokrát Zuzana Doležalová na 37. pozici. Závod přitom měla skvěle rozjetý. Na „ležce“ zastřílela čistě, na stojce pak posbírala tři trestná kola. „Přesto jsem si tenhle závod opravdu užila,“ říkala později. „Jsem hlavně ráda, že jsem tu stojku odstřílela v rytmu, a že jsem se z toho nepodělala. Zkusila jsem to a holt to nevyšlo.“ Aplikovala tak slavnou hlášku legendárního českého hokejového kouče Ivana Hlinky.

Gabriela Masaříková brala po 12. místě z vytrvalostního závodu 41. příčku celkem se čtyřmi chybami na střelnici. Kateřina Pavlů byla pětačtyřicátá.

A co na to trenér?
„Mám pěkně zamotanou hlavu do zítřejších štafet,“ smál se Dostál. Právě středeční smíšenou štafetou se mladí Češi s Olympijskými hrami mládeže rozloučí.

Foto: ČOV/Václav Pancer