Fotí nejstarším způsobem jako Leonardo da Vinci. Jeho snímek triatlonistů vyhrál SPORT AMATÉR FOTO

Fotí nejstarším způsobem jako Leonardo da Vinci. Jeho snímek triatlonistů vyhrál SPORT AMATÉR FOTO

Články

Odborná porota ho určila absolutním vítězem. Leoš Klement v soutěži SPORT AMATÉR FOTO, kterou pořádá Český olympijský výbor (ČOV) společně se serverem Rajče.net, uspěl se snímkem triatlonistů před skokem do vody. Pořídil ho na vlastnoručně vyrobený fotoaparát.

„Kulatá pixla od piškotů, místo objektivu měděný plíšek propíchnutý jehlou a dovnitř pixly jsem vložil fotografický papír 13x18cm osvícený při dobrém světle po dobu pěti sekund bez použití stativu či dálkového spouště. Zkrátka kdo si hraje, ten nezlobí,“ uvedl Klement.

Fotí i na klasické digitální fotoaparáty, ale před lety si vzpomněl, jak coby teenager vystřihoval a slepoval z dětského časopisu dírkovou kameru. „To byl popud toho, že jsem si foťák vyrobil. Nejraději fotím lidi, potažmo sportovce. Je to jeden z mých koníčků.“

S negativy pracuje v koupelně, kde je vyvolává tzv. „mokrou“ cestou. Jeho způsob focení je prý vůbec nejstarší, snímky stejným způsobem získával i italský malíř Leonardo da Vinci.

Klement občas zajde na triatlonový závod nebo fotbalové utkání. Sportovce obvykle poprosí, aby se několik vteřin nehýbali a když se dílo vydaří, mají památku. „Je to švanda. Občas lidi koukají, když foťák někde vytáhnu. Ale co, výsledky pak stojí za to.“

Soutěže SPORT AMATÉR FOTO se v letošním roce zúčastnilo celkem 109 autorů. Ti na „medailových“ příčkách obdrží řadu hodnotných cen, mezi nimiž jsou například hodinky z olympijské kolekce od společnosti Prim, Knihu RIO 2016 či pastelky Koh-i-noor.

Soutěžící mohli na stránky Rajče.net vkládat své fotografie od 7. listopadu do 4. prosince. Každý z nich mohl přihlásit jedno fotoalbum s maximálním počtem tří fotografií. Ty pak byly zařazeny do hlasování veřejnosti a odborné poroty.

Více informací najdete ZDE.

Vítězný snímek Leoše Klementa v hlasování odborné poroty

TOP 18 snímků letošního ročníku SPORT AMATÉR FOTO