Fed Cup před 35 lety? Trenéři ani neměli vlastní šatnu, vzpomíná legendární kouč

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Ve vrcholovém tenise se pohyboval po desetiletí, avšak ještě v době, kdy mu nevládly jestřábí oka a špičkově připravené kurty. „Byla to divočina, jiná doba a jiné podmínky. Nikdo to neřešil, všechny výstřelky byly vlastně normální,“ usmívá se tenisový trenér Jiří Medonos.

A tak třeba vytahuje historky, jak se někteří hráči (podobně jako třeba v NHL) neostýchali si v šatně zakouřit. Že měli jít za chvíli na kurt? Nevadí.

„V padesátých a šedesátých letech bylo pár kluků, kteří to tak dělali. Ne všichni, většinou jen těžcí kuřáci. Nikdo to neřešil. Oni navíc většinou hráli fakt dobře,“ říká Medonos. „Znám z té doby i jednoho kuřáka z našeho daviscupovýho týmu, ale radši nebudu jmenovat!“

Zažil i dobu, kdy se neustále diskutovalo o změnách. Třeba se řešilo to, že by se mohly vyzkoušet větší tenisáky. Pak se zase mluvilo o kurtech, jak je zrychlit nebo zpomalit. Jelo se na metodu pokus-omyl.

„K tomu se různě vyvíjely herní styly, techniky úderů a podobně. Bylo by srandovní zkusit, jak by si tenisti dneska poradili s tou starou a malou dřevěnou raketou s jedním univerzálním gripem, se kterou válel Jarda Drobný.“

Vedl tenisové osobnosti

Medonos byl dlouholetým kapitánem tenistek v Poháru federace (dnes Fed Cup), s nimiž vyhrál mezi lety 1984 a 1988 tři tituly. V týmu měl Janu Novotnou, Helenu Sukovou nebo Hanu Mandlíkovou.

„Partu jsme měli super. Myslím, že podobnou se teď podařilo vytvořit i Petru Pálovi. To je základ. Jak celý tým šlape spolu, tak se pak hraje mnohem líp.“

I tehdy měly tenistky a realizační tým trochu jiné podmínky. Například v japonském městě Nagoja, kde se hrálo finále v roce 1985, úplně chyběly pánské šatny.

„Takže jsme se chodili převlíkat do nějaké provizorní buňky, kde nebyla ani sprcha. A když jsme se na to ptali organizátorů, tak se divili: A co byste chtěli? Vždyť jsme na ženském turnaji.“

Dnes Medonos trénuje děti, minulý týden převzal také cenu fair play za celoživotní postoj. Stejné pocty se dočkal i fotbalový kouč Karel Brückner.

„Znamená to pro mě hrozně moc. Fair play k tenisu patří a mrzí mě, když se někde pravidla porušují. Dřív nebo později se to těm viníkům vrátí. Jsem rád, že to můžu učit i děti. Včetně toho, jak mít pokoru k trenérům i soupeřům.“

Více o předávání cen fair play se dočtete ZDE.

Podívejte se i na rozhovory s některými z oceněných!

líbil se ti článek?