Doma vlámsky, do mikrofonů anglicky. Cyklista Štybar se domluví až třemi jazyky

Doma vlámsky, do mikrofonů anglicky. Cyklista Štybar se domluví až třemi jazyky

Rozhovory

Ve škole mu prý jazyky nikdy zvlášť nešly, dnes však minimálně tři cizí řeči ovládá na slušné úrovni. S belgickou manželkou hovoří vlámsky, na televizní mikrofony anglicky. A když musí, prohodí cyklista Zdeněk Štybar i pár slov v italštině či němčině.

Učil se „za pochodu“, žádné lekce ani on-line kurzy. „Přijdte to tak nějak samo. Jsme většinu roku na cestách, hodně času trávím na Mallorce i v Belgii, v týmu se bavíme anglicky. Člověk se zkrátka naučí.“

Vážně jste ve škole při jazycích nesbíral samé jedničky?
Ani ne. Naučil jsem se běžnou mluvu, nějaké základy. Ale tím, že jsem třeba nebyl nikdy v Anglii a neučil se od rodilého mluvčího, tak to nebylo ono. I když domluvit jsem se nějak dokázal, akorát v gramatice to byla samá chyba.

A to by člověk řekl, že musíte mít na jazyky talent.
Postupem času se to zlepšovalo, učil jsem se za běhu. Něco z němčiny jsem se naučil v patnácti letech, kdy jsem byl ve Švýcarsku. V Belgii jsem hovořil anglicky a pak i vlámsky. A italštinu jsem vypiloval díky tomu, že jsem byl rok v Itálii. Jen neumím ani slovo francouzsky, to mě docela mrzí.

I tak se po světě musíte domluvit bez problémů, nebo ne?
Sice mluvím tak nějak třemi jazyky, když nepočítám češtinu, ale žádným pořádně (smích). Jo, dorozumím se, ale rozhodně dělám chyby. Hlavně v psaném textu. To samé platí i o češtině: když nejsem delší dobu doma nebo s někým nemluvím, tak zapomínám slova.

Jakému jazyku učíte brzy ročního syna Lewise?
Manželka je z Belgie, takže doma mluvíme vlámsky, což je jeden z tamních jazyků. Hovoříme tak i před Lewisem, ale já na něj občas mluvím česky. Nejdřív mi to přišlo zvláštní, pak jsem si zvykl. Navíc pár slovíček pochytá i manželka.

Kdy jste si vlastně s partnerkou padli do oka?
Potkal jsem ji v kadeřnickém salonu v Belgii, kde pracovala. Líbila se mi, tak jsem tam chodil čím dál častěji... Ale nebyla to vyloženě láska na první pohled, postupně to rostlo. A před dvěma lety jsme se vzali.

Jste většinu času v jednom kole. Jak relaxujete?
Daří se mi to čím dál víc. Nejdůležitější jsou pro mě momenty s Lewisem, teď jsem byl čtrnáct dnů v Čechách a skoro obden se mi ho podařilo ukládat do postýlky. To je pro mě ten největší relax a odměna.