Do Tokia na otočku. Veslař Synek si chválí olympijskou trať

Do Tokia na otočku. Veslař Synek si chválí olympijskou trať

Články

V pondělí ráno sedl na letadlo a ve čtvrtek už zase cestoval zpátky. Na otočku letěl veslař Ondřej Synek zkontrolovat tokijskou trať, na níž se příští rok pojede olympijská regata. Nově zbudovaná Sea Forest Waterway, kam se bude jezdit dvěma podmořskými tunely, se mu líbí hlavně díky prostornosti v okolí a preciznímu zázemí. Skifař stihl i prohlídku největšího města na světě včetně druhé nejvyšší stavby světa, vyhlídkové věže Skytree.

Měl informace od kolegů z juniorské reprezentace, kteří na trati v tokijském zálivu závodili na letošním mistrovství světa, ale chtěl dráhu na ostrově v oblasti Ariake vidět osobně, i když se po ní na lodi ani neprojel. „Je to skvěle připraveno, závody by mohly začít vlastně skoro hned,“ pokyvoval uznale hlavou držitel dvou stříbrných a jedné bronzové olympijské medaile. Do Tokia za rok pojede na své páté hry.

A co vítr?

Dráha byla postavena speciálně kvůli olympijským hrám. Její délka je 2335 metrů a šířka necelých 200 metrů, za cílem jsou čtyři velké pontony. Nová loděnice je prostorná, obrovské jsou i ostatní prostory v zázemí včetně jídelny. Areál pojme 16.000 diváků. „Návštěva byla dobrá, jsem rád, že jsem to závodiště viděl. Je důležité vědět, kam za rok přijedu. Vím, že se mi tady bude líbit. Mají to moc pěkné,“ řekl pětinásobný mistr světa.


Co Synkovi trochu dělá starosti je vítr. V bezprostřední blízkosti trati jsou dokonce dvě větrné elektrárny. „Snad je minu co nejrychleji a budu v cíli první,“ usmál se Synek. Při jeho návštěvě foukal v protisměru, organizátoři ale tvrdí, že během léta většinou fouká až odpoledne a zezadu po směru jízdy. Závodit se navíc bude hned brzo ráno kvůli větru i očekávaným vysokým teplotám. „Takže by to snad mělo být v pohodě,“ věřil Synek. Ale je jasné, že to vedro bude strašné, klimatizace je tady naprostá nutnost,“ věděl.

Olympijská vesnice blízko u kanálu

Veslař chtěl letět do Tokia v podstatě na otočku, aby se nestihl přehodit jeho biorytmus. Během dvou dnů zvládl vidět i olympijskou vesnici. „Je super, líbí se mi. Menší, zhuštěná. Navíc kousek od kanálu,“ vypíchl velkou přednost Synek. Na všech jeho dosavadních olympiádách závodil vždy daleko od vesnice a centra dění, v Tokiu bude jezdit na trať zhruba 15 minut. „To je skvělý,“ kvitoval.

Synek už teď ví, že příští rok nebude po příletu vyjukaný. „A navíc nebudu mít choutky jet na výlet do města, zvládl jsem to teď,“ pousmál se. Město se mu líbilo, zvládl všechny největší turistické atrakce. Příští léto se už budu soustředit jen na závody,“ slíbil. Chutnalo mu i jídlo. „Perfektní, když to tedy nepálí, to já nerad,“ prozradil. Po návratu zahájí přípravu. „Na věži už to tady odpočítávají, budu také počítat,“ dodal.