Detaily i rokenrol aneb Proč krasobruslař Březina znovu letí vzhůru

Oficiální
Oficiální
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Původně chtěl svou kariéru po olympijských hrách v Pchjongčchangu ukončit. Skvělé výkony z tréninku se totiž marně pokoušel přenést do závodů. Muž, který v roce 2013 získal bronz na mistrovství Evropy a na světovém šampionátu skončil dvakrát čtvrtý, najednou nedokázal ukočírovat jindy bezchybné skoky. Led byl stále jeho velkou láskou, ale zároveň velkým nepřítelem. Krasobruslař Michal Březina u něj přesto nakonec zůstal, pro novou sezonu ho zlákal Rafael Arutjuňan, jeho americký kouč s gruzínskými kořeny. A přišel zlom.

Oba své letošní starty v Grand Prix, na Americké brusli i v Helsinkách, proměnil v druhé místo. Osmadvacetiletý Čech se tak podruhé v kariéře probojoval do finále Grand Prix, dosud v něm startoval pouze v roce 2011. „Je fakt, že Rafael mi řekl, že chce, abych na finále jel. Nepředstavoval jsem si ale, že se to ještě někdy zopakuje, i když ta práce, kterou jsme spolu za poslední dva a půl roku udělali, k tomu tak trochu spěla.“

Březina měl v nové sezoně jediný cíl: odjet závody co nejlépe. „Tak to bylo. Finále je bonus,“ vysvětluje. „Teď bych chtěl hlavně i další závody odjet tak, aby všichni viděli, co jsem natrénoval. Aby všechno bylo jako v tréninku.“

Už loňská, olympijská, sezona napovídala, že by ještě mohl na ledě ukázat, co umí. „Když vezmu čas od mistrovství Evropy přes olympiádu k mistrovství světa, tak každá další jízda byla vždycky lepší. To všechno se pak kumulovalo až k letošní sezoně,“ líčí. „Energii mi dodává i rokenrolová hudba, na kterou závodím.“

Trenér Arutjuňan navíc zavelel: „Hele, přitvrdíme, máš chuť do toho jít?“ A Březina měl. „Řekl mi, že měl začít ukazovat práci, kterou jsme na ledě udělali, a že ode mě očekává trochu jiné bruslení a závodění než v uplynulých sezonách,“ prozrazuje Březina.

Detaily rozhodují

Začal se zabývat i detaily. „Předtím jsem to bral tak, že to, co je na ledě, se počítá. A to, co je mimo led, je úplně jedno. Ale od doby, kdy jsem začal spolupracovat s olympijským výborem, jsme začali trochu upravovat jídelníček a další činnosti kolem tréninků. To všechno se posunulo o kousek dál,“ vypočítává.

V jeho jídelníčku ubylo červené maso, jí naopak hodně ryb. „A taková lehčí jídla, co mají hodně vitamínů a dostatek energie na to, abych byl schopný zregenerovat po tom, co vydám během dne.“

Startovní pole je díky změně pravidel vyrovnanější. Krasobruslaři nyní dostávají za čtverné skoky méně bodů. „Takže kluci, kteří v loňské sezoně jezdili s pěti šesti čtveráky, už to nedělají, protože se jim to nevyplácí,“ říká. „A tím, že je jízda zkrácená o 30 vteřin a jen o jeden skokanský prvek, je to i docela těžké odjet. Ale třeba Evropa bude letos hodně zajímavá.“

líbil se ti článek?