Dcera olympijské medailistky válí v basketbalu i atletice. A chce jít v maminčiných stopách

Dcera olympijské medailistky válí v basketbalu i atletice. A chce jít v maminčiných stopách

Články

Sen? Určitě olympiáda. Jenže v jakém sportu? Šestnáctiletá Tereza Pogányová, dcera bývalé trojskokanky Šárky Kašpárkové, váhá mezi atletikou a basketbalem.

Oběma sportům se věnovala naráz, jenže pak se zranila na lyžích a musela si dát od sportování pauzu. Po pár měsících se vrátila, ale už jen k basketbalu.

„Atletiku nevzdávám, chci se jí určitě ještě věnovat. Cítím, že k ní mám asi o něco blíž,“ říká Tereza, jejíž atletickou disciplínou jsou výška a dálka.

Sportování má v krvi: její maminkou je bývalá vynikající trojskokanka Šárka Kašpárková, která je mistryní světa a držitelkou bronzové medaile z olympiády v Atlantě 1996. Tatínek Michal se věnoval výšce a dnes je atletickým trenérem.

„Původně jsem začínala s tenisem, pak jsem začala hrát basket a přidala i atletiku. Měla jsem to půl na půl. Šlo to zvládat, ale pak přišlo zranění a měla jsem chvíli po srandě.“

Minulý týden se v maďarském Györu zúčastnila Evropského olympijského festivalu mládeže, vrcholné akce pro sportovce do osmnácti let věku. Basketbalový tým dokonce vedla jako kapitánka.

„Vrchol mojí kariéry, jednoznačně!“ Na tribuně jí držela palce i maminka Šárka, přeci jen to do prvního většího maďarského města není z rodného Brna daleko. „Občas má řehtačky a povzbuzuje. Nebo mi říká, ať lépe držím tělo. Ale jinak mi do toho nijak extra nemluví,“ usmívá se Tereza.

Geny nezapře, už teď je se 180 centimetry téměř stejně vysoká jako mamka. Mimochodem i ona se věnuje basketbalu, jen však na amatérské úrovni v okresním přeboru. Terka hraje za Žabiny v kategorii kadetek do 17 let, ale už v nadcházející sezoně by mohla nastoupit za devatenáctky.

Však také reprezentační kouč Petr Treml o ní říká: „Terka je hráčka s budoucností, pokud však vydrží fyzicky a vyhnou se jí zranění. Má každopádně výborné tělesné předpoklady a skvěle zapadá do party.“

Tak že by nakonec přeci jen vyhrál basketbal?

Sledujte Terezu Pogányovou na Instagramu!