Další trable krasobruslařky Duškové. Nové začátky zřejmě zkomplikuje operace

Další trable krasobruslařky Duškové. Nové začátky zřejmě zkomplikuje operace

Rozhovory

Společně s Martinem Bidařem tvořili úspěšnou sportovní dvojici. Krasobruslařka Anna Dušková má ve své sbírce titul juniorské mistryně světa i skvělé čtrnácté místo z olympijské premiéry v Pchjončchangu. Přesto se nadějný český pár po olympiádě rozpadl. „Z jedné strany mi to určitě líto bylo, protože jsme toho spolu hodně prožili a myslím, že jsme si byli blízcí. Takže to zamrzí, mohli jsme toho hodně dokázat,“ uvažuje s odstupem času Dušková. „Na druhou stranu život jde dál a musíme ho brát tak, jak běží.“

Čtrnáct dnů už Dušková na ledě bruslila s novým partnerem, o rok mladším Radkem Jakubkem. „Je také ze skupiny od paní Horklové,“ líčí.

Takže to nebylo náročné hledání?
Měla jsem kliku, protože už taky dělal sportovky a chtěl se mnou bruslit. (smích)

Jaké bylo první sžívání?
Začátky jsou takové vtipné. Tím, že jsem zkušenější než on, mám ty věci nějak naučené a ozkoušené. A když pak cítím, že on dělá něco trošičku jinak, než bych potřebovala, opravím ho. Jenomže jsem se přistihla, že se začínám cítit špatně, že ho moc komanduju. Říkal ale, že je to v pohodě, že ví, že se to musí naučit. Jsem ráda, že to bere s chladnou hlavou a doufám, že mu to vydrží a neřekne, že ho to nebaví.

Ale asi budete mít méně náročné programy, že?
Přizpůsobíme je tomu, v jaké budeme zrovna kondici. Určitě nebudeme postupovat tak rychle. Než získáme jistotu, abychom udělali složité zvedačky, bude to chvilku trvat. Zpočátku to bude asi trochu lehčí úroveň, ale musíme všechno dělat postupně.

Proti všem

Sedne si to?
Určitě jo, bruslili jsem spolu teprve dva týdny. A než se pár sladí, trvá to minimálně jednu sezonu. Ale nevím, jak to bude kvůli mému kolenu.

Máte znovu potíže s kolenem, které vám operovali na podzim před olympiádou?
Ano. Dělali jsme na suchu dvojitého twista a partner mě v pohodě chytil a položil na zem, ale najednou se mi zhroutilo koleno, ruplo v něm. Už jsem se nemohla sama zvednout. Je tam znovu problém s vazy.

Čeká vás další operace?
Úplně jistá ještě není. Chtěla bych jít na artroskopii, aby se stoprocentně zjistilo, jestli je vaz prasklý, nebo není. I rezonance se může plést. Doktor říkal, že té rezonanci úplně nevěří a já doufám, že má pravdu, že vaz prasklý není.

Chcete trénovat a taky studovat medicínu. Dá se to s vrcholovým sportem?
Všichni říkají, že to nejde. Já jim chci dokázat, že to jde. Hodně sportovců přece zvládne sportovat na vrcholové úrovni a studovat to, co chtějí. Tak proč bych to nedokázala já?

Třeba proto, že váš sport je hodně technicky náročný a vyžaduje náročnější přípravu...
To je sice pravda, ale pokud zvládnu gymnázium, kde jsou i předměty, které mě nebaví, tak se nebojím. Vždyť pak budu studovat to, co chci, a budu to dělat ráda.

Bude z vás tedy zubařka jako vaše maminka?
Mně by se asi klasická zubařina tolik nelíbila, raději bych ortodoncii. Jenže nejdřív musíte vystudovat zubního lékaře a poté se dělá nástavba, a na tu je těžké se dostat.