Dálkové plavce čeká na Plážových hrách snídaně ve tři ráno i stříhání nehtů

Dálkové plavce čeká na Plážových hrách snídaně ve tři ráno i stříhání nehtů

Plážové hry

Z malé černé brašny, kterou má pořád sbalenou, vytáhne dálková plavkyně Alena Benešová růžové pouzdro s plameňáky – malou manikuru. „Nůžtičky potřebujeme na ostříhání nehtů na rukou i na nohou, abychom se vzájemně nepoškrábali, když plaveme ve stejném balíku,“ popisuje jednadvacetiletá závodnice brněnské Komety, která bude stejně jako Matěj Kozubek a Vít Ingeduld závodit na Světových plážových hrách v Kataru v neděli 13. října na pětikilometrové trati.

Dálkové plavání je kontaktní sport, a tak délku a ostrost nehtů kontrolují ještě před startem rozhodčí. „Takže většinou si je stříhám večer těsně před závodem,“ popisuje Benešová. Nicméně nůžtičky je třeba vzít i s sebou na start, kdyby se rozhodčím něco nepozdávalo.

Dálkoví plavci také potřebují vazelinu. „To abychom se neodřeli,“ líčí Benešová. Závodní plavky jsou totiž těsné a výrazně menší než její postava. „Máme je až ke kotníkům, jsou celotělové, zezadu uzavřené. Pomáhají nám zrychlovat a trochu snižují odpor ve vodě.“

Opalovací krém je nutnost

Její plavecké brýle mají zatmavená sklíčka. „Abych lépe viděla bójky.“ Stejně jako další čeští reprezentanti je nepřehlédnutelná pro trenéra i diváky díky zářivě zelené plavecké čepičce s velkým nápisem CZE.

V její výbavě nechybí ani opalovací krém. „V těchto podmínkách je to nutnost,“ odkazuje se na teploty šplhající se v Dauhá ke čtyřiceti stupňům. Dálkové plavce, ale třeba i závodníky v aquatlonu, čeká soupeření v teplé vodě. Kvůli podmínkám se startuje už v šest hodin ráno. I když jsou plavci obecně zvyklí na brzký budíček, tentokrát si přivstanou opravdu dost. Snídani má český tým v plánu na třetí hodinu ranní. „Bez jídla se plavat nedá,“ dodává Vít Ingeduld.

Stejně jako bez vazeliny nebo ostříhaných nehtů.