Čtyři mušketýři na tři kajakářská místa. Jenže pozor: Je tu ještě někdo!

Čtyři mušketýři na tři kajakářská místa. Jenže pozor: Je tu ještě někdo!

Články

Je jediný, který má jistotu. Díky loňské stříbrné medaili z mistrovství světa v Riu se kajakář Jiří Prskavec nemusí stresovat s přísnou domácí nominací. Na největší závody se dostanou jen tři nejlepší lodě, zbývají tedy dvě místa. Jenže Česko má elitní kajakáře hned čtyři – kromě bronzového olympionika Prskavce ještě stříbrného muže z Her v Londýně Vavřince Hradilka, aktuální světovou jedničku Víta Přindiše nebo mistra světa z roku 2017 Ondřeje Tunku. „V tom je ten náš sport tak trošku blbý. Všichni jsme v žebříčku hodně vysoko a někdo z nás musí být mimo repre,“ říká Přindiš.

Třeba Hradilek už dva roky v české reprezentaci chyběl, o to víc se o ni chce porvat. Spolu s Přindišem v zimě tradičně přesídlili na Nový Zéland. Teď se však všechna česká kajakářská esa sešla v australském Penrithu. „Zatím makáme a makáme, prostě tvrdá dřina,“ směje se Tunka.

Nominační závody jsou zatím daleko, už tento a příští víkend ale v Austrálii poměří své síly. Prskavec tak v ostrém provozu otestuje novou loď Salto 3 značky Vajda, na které přes léto pracoval se Slovincem Kauzerem. „Udělali jsme drobná vylepšení předchozí verze, upravili jsme zadní část lodi a ona teď lépe drží stopu. Zároveň trochu méně odpouští chyby, takže se musí jet přesně,“ líčí Prskavec. „Myslím, že se nám to hodně povedlo a mám z lodi dobrý pocit.“

Je tu ještě někdo

Ač čeští vodní slalomáři na australská klání nikterak neladí, porovnat se mohou se světovou špičkou. Za teplem sem vyrazili také Němci, Slováci, Slovinci, Angličané a chybět nebudou ani místní Australané a Zélanďané. Své může ukázat i mladá česká krev v podání tří mistrů světa z loňského roku - kajakář Jan Bárta (18), kanoista Václav Chaloupka (21) a kanoistka Gabriela Satková (17).

Právě mladý kajakář Bárta coby juniorský mistr světa a bronzový junior z evropského šampionátu může české mušketýry pěkně potrápit. „Beru to s nadsázkou. Když by ale klapla seniorská reprezentace, bylo by to fakt hustý," usmívá se. Každopádně se je pokusím minimálně postrašit.“

Jenže jak říká Vávra Hradilek: Kdo přestane mít v našem sportu strach, dost často ztrácí respekt...


České vodní slalomáře sledujte i na Facebooku a Instagramu.

Autor: Tereza Cviklová