Čtvrt tuny není sranda. Vzpěrač Jiří Orság skončil v Riu osmý, padly tři světové rekordy

Čtvrt tuny není sranda. Vzpěrač Jiří Orság skončil v Riu osmý, padly tři světové rekordy

Články

„Něco takového jsem v životě neviděl,“ hlásil Jiří Orság po svém vystoupení na olympijských hrách. Rio zhlédlo neskutečnou přetahovanou o světové rekordy v supertěžké váze a český vzpěrač ve stejném závodě bojoval o vylepšení sedmého místa z Londýna. To se nakonec nepovedlo, Jiří Orság ale nezklamal. I s přihlédnutím ke všem těžkostem, které ho poslední roky provázely.

Zvedání několikametrákových činek není pro žádná ořezávátka, a tak není divu, že vzpěrači často bojují se zdravím. Všechna síla vychází z nohou, a právě ty Jiřího Orsága v posledních měsících trápily. I tak si věřil na vylepšení vlastního českého rekordu.

„Psychicky jsem byl odpočatý, ale už při rozcvičce jsem cítil, že to nebude na sto procent,“ řekl Orság. Ke všemu si ještě potrhal vnitřky dlaní a musel pak zvedat těžká kila s krví na rukou. „Bolí to a člověk se pak nemůže úplně soustředit,“ popisoval své závodní lapálie.

Nešlo ale o nic, co by tohohle tvrdého chlapíka položilo. Hned napoprvé zvedl trhem 185 kilo, v nadhozu pak přidal dalších 240, jenom jedno kilo za svým českým rekordem. „Věřil jsem si na 243, že ale udělal asi ale technickou chybu. Ani pořádně nevím kde. Když máte na rukou čtvrt tuny, tak se ani na nic nesoustředíte, to musí být automatika,“ popisoval Orság.

Tři rekordy? Tohle už dlouho neuvidíte

Výsledkem bylo osmé místo, kterého si český vzpěrač nakonec díky nabitému startovnímu poli vážil. „Za šestnáct let, co zvedám, jsem tohle nezažil. Fakt masakr. To, co jste tady dneska viděli, už dlouho neuvidíte,“ okomentoval nadšený Orság výkony soupeřů v nejlepší formě. Během večera se totiž vzpěrači odměnili bouřlivému brazilskému publiku třemi světovými rekordy.

„Bitvy o rekordy byly neskutečné a něco takového jsem v životě neviděl. Byla to obrovská zkušenost ty lidi sledovat,“ říkal sedmadvacetiletý znojemská rodák. Gruzínec Laša Talachadze nakonec vyhrál zlato v novém světovém rekordu 473 kilogramů a publikum bylo u vytržení. „V Londýně byla atmosféra podobná, ale tady mi to přišlo ještě lepší. Kotel byl úplně božský a mě to hodně nabudilo,“ srovnával Jiří Orság.

Silný zážitek mu tak možná pomůže překonat lehké zklamání z vlastního výkonu, I když s osmým místem je spokojený, chtěl nad svoji hlavu vyzvednou víc. „Úspěch ale bylo, že jsem se dokázal kvalifikovat a že jsem tady,“ řekl Orság, který má za sebou kromě zdravotních problému i nucenou dvouletou pauzu kvůli nálezu tamoxifenu.

Teď je ale nejlepší český vzpěrač zpátky a cítí se možná ještě v lepší kondici než před lety. „Bohužel jsem to tady neprodal. Budu se jako blázen chystat na další velké akce a na mistrovství Evropy chci medaili,“ dodal Orság.