Členové čtyřkajaku trénují s kondičním koučem atletů. A platí: čím srandovnější cvik, tím účinnější

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Bývalý bobista Roman Gomola se představil na dvou zimních olympiádách, dnes pracuje jako kondiční trenér a jeho služeb využívají vedle Zuzany Hejnové či Pavla Masláka i třeba členové bronzového čtyřkajaku z Ria: „Učí nás balančnímu posilování. Zaměřujeme se tím na svalstvo, které jinak neprocvičíme,“ říká háček posádky Daniel Havel.

„Občas ty cviky působí až bizarně. Různě se zakláníme a natáčíme… Ale dá se říct, že čím víc je to srandovní, tím to má větší účinek. Samotné by nás totiž takhle rozhodně cvičit nenapadlo,“ doplňuje Havel.

Kromě toho zpevňují kajakáři během zimy tělo v posilovně, na běžkách či trenažérech. Trénují i v tzv. pádlovacím bazénu, kde dokonale simulují podmínky na vodě. Lze to přirovnat třeba k běžeckému pásu.

„Bazén mám nejradši, je podle mě o dost lepší než trenažér. Člověk se tam tolik nezapotí, navíc má kontakt s vodou a získá pro ni cit,“ vysvětluje Havel, držitel dvou olympijských medailí. „Máme kolem sebe i zrcadla, takže vidíme, jak jsme na tom technicky. Je to dost důležitá pomůcka, abychom si nepochroumali ramena.“

Otužilejší však trénují i na vodě, tak jako třeba Martin Fuksa, jenž sedl v teplém oblečení a s kulichem na hlavě do lodi v Nymburce i na Nový rok. A když řeka zamrzla, zkusil si pádlovat alespoň „na sucho“ z mola.

„Jo, Fuksič je trochu blázen,“ směje se kajakář Vít Přindiš, dvojnásobný mistr Evropy. „I já bych se klidně projel na vodě, pokud by nebyla zamrzlá. Ale je to složitější, musíte mít na sobě několik vrstev oblečení, za chvilku vám navíc namrzne pádlo a jinak klouže. Jdu radši na běžky.“

Kromě toho si vyrazí zaběhat nebo do bazénu zaplavat. Koncem ledna už zpravidla chodí zase na „naplno“ vodu, neboť ho několik týdnů nato čeká soustředění v Benátkách, kam by si nemohl dovolit přijet bez tři týdnů v lodi.

„Platí, že voda je zábavná část a v zimě se maká jinak. Svým způsobem mě to baví, protože trénuju na fyzičku a pak z toho těžím celou sezonu. Během ní už se do bazénu nebo na běžky nedostanete, maximálně jdete běhat,“ míní Přindiš.

A vyvrací názor, že by se on i jeho parťáci zaměřovali během suché přípravy jen na horní část těla. „Vypadá to sice, že v lodi zabíráme jen vrškem. Není to pravda. Potřebujeme všechny partie těla včetně břicha a stehen, samotné ruce a ramena nám jsou k ničemu.“

líbil se ti článek?