Chtěl chytat v NHL, nakonec se ale Hirt zamiloval do cyklistiky. I díky bratrovi

Chtěl chytat v NHL, nakonec se ale Hirt zamiloval do cyklistiky. I díky bratrovi

Články

Třebíčský klub vychoval pro velký hokejový svět třeba Patrika Eliáše nebo Vladimíra Sobotku. A věřte nebo ne, mohl mezi nimi být i cyklista Jan Hirt, tedy když po cimrmanovsku trochu zapřeháníme. 26letý objev letošního Gira totiž v mládí za hokejovou Třebíč chytal a snil o angažmá v NHL.

V zimě ještě dokonce občas brusle nazuje, ale už jen pro srandu. A raději do útoku, v bráně už by si chytat netroufl. Mimochodem, na docela vysoké úrovni se Hirt věnoval i florbalu.

V roce 2005 dokonce na Olympiádě dětí a mládeže, republikové soutěži krajů, vyhrál s Vysočinou celý turnaj a ve finále nasázel čtyři góly! „Dělal jsem tehdy víc sportů dohromady, ty kolektivní mě bavily. Cyklistika není obecně pro děti tak atraktivní,“ říká.

Nakonec u něj ale přeci jen zvítězila. V televizi jako malý sledoval závody Gira nebo Tour de France, jeho bratr se navíc věnoval triatlonu, jehož součástí je i vedle běhu a plavání právě jízda na kole.

„Postupně jsem jezdil víc a víc, ale prvních závodů jsem se zúčastnil až kolem čtrnácti let věku. Na kolo je dost času, to bych obecně doporučil i svým nástupcům. Není nutné začínat jezdit brzo,“ líčí Hirt.

Postupně se vzdal hokeje a později i florbalu. Vsadil vše na cyklistiku a nelituje: coby vrchař polské stáje CCC loni vyhrál Kolem Rakouska, letos byl třetí Kolem Chorvatska a především zažil báječný debut na Grand Tour.

Vždyť na Giru byl letos dvanáctý, lepší premiéru ve velkém závodě zažil z Čechů pouze Leopold König na Vueltě čtyři roky zpátky. „Jen ta časovka, tam to drhne. Bolí mě kolena, hned jak na to kolo sednu. To musím zlepšit.“

Aktuálně bojuje na WorldTour v Polsku, kde se učí i od es jako Danny van Poppel nebo Peter Sagan. O takovém vzestupu se mu před pár lety ani nesnilo…

Foto: Sirotti