Rychlovlak i pracující roboti. Pchjongčchang slibuje, že uspořádá nejlepší zimní olympiádu

Rychlovlak i pracující roboti. Pchjongčchang slibuje, že uspořádá nejlepší zimní olympiádu

Články

Mají to být hry plné preciznosti i nových technologií. Přesně za 500 dnů začne v jihokorejském Pchjongčchangu zimní olympiáda, která má podle slov organizátorů být tou nejlepší v historii.

V Brazílii na slavné pláži Copacabana vyrostl v srpnu obří reklamní stánek Pchjongčchang 2018, v němž si mohli návštěvníci vyzkoušet například vnímání virtuální reality skrz speciální 4D brýle.

Zastavil se tam třeba i Thomas Bach, šéf Mezinárodního olympijského výboru, a chválil: „Pokračujte v dobré práci. Můžete připravit zajímavé hry plné inovací.“

Pchjongčchang uspěl s kandidaturou na zimní hry až napotřetí – prohrál s Vancouverem pro rok 2010 a se Soči o čtyři roky později. Mimochodem, v Koreji byla olympiáda naposledy před 28 lety (letní Soul 1988).

Šéf organizačního výboru Lee Hee-beom si prý z Ria odnesl řadu důležitých poznatků, které jeho týmu pomohou během příprav. „Brazílie pro nás byla v hodně věcech inspirativní. Můžu vás ujistit, že chceme hostit tu nejlepší zimní olympiádu.“

Sportoviště mají být v maximální dojezdové vzdálenosti třicet minut, s bezpečností nebo v novinářských střediscích budou pomáhat poprvé v historii roboti a cesta vlakem do Soulu se zkrátí o více než polovinu. Alespoň takové jsou vize.

„Zkoumáme řadu možností, jak dokázat, že Korea je technologická velmoc,“ uvedl profesor Oh Joon-ho, jenž se specializuje na práci s roboty. „Variant je víc, chceme se hlavně vejít do chystaného rozpočtu.“

Ten má jen pro představu činit 13 miliard dolarů (přes 310 miliard korun), což je více než třikrát méně než náklady na hry v Soči v roce 2014.

Hry budou mít stejně jako v Soči dvě centra. V pobřežním městě Kangnung se budou konat halové sporty jako hokej, rychlobruslení či curling, zbylé „horské“ sporty jako lyžování či závody v ledovém korytě budou v Pchjongčchangu.