Čeští cyklisté vrhli kostky, ale nezbyly jim síly. König si věří na časovku

Čeští cyklisté vrhli kostky, ale nezbyly jim síly. König si věří na časovku

Články

Na kostkách zabrat, to byl povel české čtyřky v olympijském silničním závodě. Lídr Leopold König se v tu chvíli držel na čele peletonu a útok kolegů Štybara, Vakoče a Bárty mu měl pomoct načerpat síly. „Cítil jsem se výborně, ale po pěti a půl hodinách mi odešly nohy. Neměl jsem výkonnost na celý závod,“ řekl König poté, co své představení nedokončil. Vyhlíží už ale středeční časovku.

Byl to závod, který přinesl zklamání mnoha favoritům. S hořkým pocitem dojel například na dvanáctém místě Chris Froome, čerstvý vítěz Tour de France. K vidění bylo taky hodně ošklivých pádů. „Udělat na skoro 250 kilometrech takhle těžkou trať je něco specifického, ale proč ne? Díky tomu výrazně vzrostla hodnota olympijského zlata,“ řekl Leopold König.

Sám jel po většinu závodu s dobrým pocitem a nadějnou pozicí. „Na kostkách jsme chtěli zabrat a udělat jim to těžší. Leo byl vepředu, tak mohl pošetřit síly,“ řekl v cíli čekající Jan Bárta. Povedlo se – peleton se roztrhal, jenže pak přišlo vražedné stoupání. „To bylo pěkně zostra. Čekal jsem, že se do kopce pojede pomaleji,“ doplnil Bárta.

Vyhořet a vyhrát

„Kluci mi pomohli, jak jen mohli,“ chválil své tři kolegy König. Neúspěch vzal na sebe. „Jelo se mi parádně. Ale chybí mi po zranění závody, mám letos jen dvacet závodních dnů,“ smutnil český jezdec, který odpadl při stoupání v předposledním kole. S trenérem se pak dohodl, že raději závod nedokončí a pošetří síly na časovku.

Tam bude chtít König na zklamání zapomenout, stejně jako třeba Chris Froome. Tentokrát se pojede jenom jednu hodinu, což je pro českého cyklistu přijatelnější než šestihodinový silniční závod. „Regenerace by neměla být problém. Letos na mistrovství republiky jsem taky shořel v hromadném závodě, ale časovku jsem vyhrál,“ doufal König. Tehdy si na Moravě vyjel místo na olympiádě a teď bude chtít v Riu uskutečnit podobný scénář.

Jaký byl brazilský zážitek Zdeňka Štybara ještě při tréninku před silničním závodem?