Český volejbal si hýčká výjimečnou generaci. Může to dotáhnout až na olympiádu?

Český volejbal si hýčká výjimečnou generaci. Může to dotáhnout až na olympiádu?

Články

Tři velké medaile za dva roky. Takové úspěchy český mládežnický volejbal nepamatuje. Na scéně je mimořádná generace hráčů, kteří patří mezi absolutní evropskou špičku. I díky lepšímu formátu reprezentační přípravy.

Před dvěma týdny byli Češi na mistrovství Evropy do 20 let jeden míč od zlata, nakonec brali stříbro, což je mimochodem i tak historický úspěch.

Loni si v podstatě totožné družstvo na „devatenáctkách“ došlo pro zlato, o rok mladší tým byl zase pár měsíců nato na Evropě druhý.

To není náhoda ani výkřik do tmy. Čechům dorůstá fantastická generace, která může za pár let brát medaile i mezi dospělými.

„Nemáme centrální přípravu jako Polsko nebo Holandsko, ale nastavili jsme model, kdy jsou kluci spolu 100 dnů v roce. Jedeme objem a herní činnost jednotlivce. Je to pro kluky velký zápřah a jsme rádi, jaké nám to přináší výsledky,“ říká Jan Svoboda, trenér mužstva do dvaceti let.

#eurovolleyu20m #týmečeQ????

A post shared by Ondřej Piskáček (@ondrej.piskacek) on

Evropským stříbrem se jeho tým zároveň kvalifikoval na juniorské mistrovství světa, kde Češi předtím 40 let chyběli. „Považujeme to za obrovský úspěch. Tým má velký potenciál. Máme k dispozici jedenáct profesionálů, kteří hrají extraligu dospělých. To je úžasná vizitka, když si vezmete, že klukům je osmnáct nebo devatenáct let.“

Většina týmu přitom ještě vedle volejbalu studuje. Tak jako blokař Josef Polák, spolu s univerzálem Šotolou člen all star týmu celého mistrovství.

„Letos jsem dokončil střední školu a ještě bych rád pokračoval někam dál. Dost kluků má teprve maturitu před sebou. Je to občas náročné dohromady s volejbalem, ale zvládáme to,“ říká.

Kromě toho přichází hráči skoro o celé letní prázdniny. Místo toho společně makají, hlavně na fyzičce.

Takže maximální oddanost sportu? „Dá se říct,“ směje se kouč. „Jsou to osmnáctiletí kluci, dospívají. I tak se ale jejich život točí kolem volejbalu. Pracujeme s profesionály, kteří moc dobře vědí, jaká je daň za úspěch.“

„Jsem hlavně rád, že skoro celá naše reprezentace už hraje dospělou extraligu. Je to velká škola a jsme rádi, že nám to kluby umožnily. Naučil jsem se tam úplně jiný volejbal, hlavně co se týče rychlosti a razance,“ doplňuje Polák, blokař Jihostroje.

Dalším cílem je zapojení většiny talentů do reprezentace dospělých. A pak? Předseda Českého volejbalu mluvil i o olympiádě. Byla by to historická premiéra.

„Jenže v tomhle musíme být strašně opatrní, protože kvalifikační kvóty jsou nastavené tak, že bychom museli nejprve vybojovat velký úspěch mezi dospělými, abychom se vůbec dostali do kvalifikace. Ale máme výjimečná hráče, několik z nich už trénuje s dospělým reprezentačním áčkem. Věřme, že je to generace, které se olympiádu vážně podaří vybojovat,“ dodává trenér Svoboda.