České taekwondo zaznamenalo historický úspěch. Medailí by mohlo přibývat, věří kouč

České taekwondo zaznamenalo historický úspěch. Medailí by mohlo přibývat, věří kouč

Články

Stříbro a bronz. Česká výprava taekwondistů vybojovala na mistrovství Evropy do 21 let v bulharské Sofii dvě medaile, což se na vrcholné akci nikdy předtím nepodařilo. „Není to nečekané umístění, prodali jsme formu a potvrdili předchozí úspěchy,“ říká trenér Viktor Jankovský.

O cenné kovy se v Sofii postaraly taekwondistky: Dominika Hronová v kategorii do 49 kilogramů získala stříbro, Kristýna Drobná ve váze do 62 kg bronz. Mezi muži byl nejlepší Karel Adam, který se umístil na deváté příčce.

„Medaile vozíme i z jiných mezinárodních turnajů, kde není výkonnostní rozdíl oproti mistrovství Evropy či světa zase takový. Největší roli zřejmě hraje psychický faktor. Ale holky se teď se vším popraly skvěle,“ pochvaloval si Jankovský.

Sám byl jedním z nejúspěšnějších taekwondistů v zemi a posledně usiloval o účast na olympiádu v Riu, kam se ještě žádný český závodník neprobojoval. Ovšem neuspěl a rozhodl se naplno věnovat trenéřině.

„O olympiádu jsem se pokoušel třikrát, bohužel ani jednou úspěšně. Mým cílem je teď pomoct ostatním, protože olympiáda je naprosto nejvíc, čeho můžete v taekwondu dosáhnout,“ líčí.

Kariéru ukončil v 28 letech částečně i proto, že na tatami mají čím dál více navrch mladší. „Ideální věk se snižuje, zřejmě největší šanci mají teď závodníci kolem dvaceti a dvaadvaceti let.“

Členská základna se rozrůstá

V Česku funguje v současnosti kolem 40 taekwondo klubů. Ty však bojují s konkurencí ostatních bojových sportů, především juda a karate.

„Základ je, že jsme olympijským sportem, to hodně táhne. Navíc se v taekwondu hodně používají nohy a učíme se s nimi řadu speciálních technik, což v jiných sportech není,“ vysvětluje Jankovský. „Každopádně lze říct, že se pomalu rozrůstáme.“

Na mistrovství Evropy do 21 let obsadili Češi celkově dvanáctou příčku, na starém kontinentu se mohou řadit k průměru.

„Jsme relativně mladým sportem, pořád se rozrůstáme. Věřím, že bude schopni vychovat silné a konkurenceschopné závodníky a medailí bude jen přibývat.“