České gesto fair play: Šerm miluju, je to mé koření života, říká Beran

České gesto fair play: Šerm miluju, je to mé koření života, říká Beran

Články

Na tabuli svítilo skóre 3:5 v neprospěch českého šermíře Jiřího Berana a do konce prodloužení zbývalo 18 sekund. Přesně v tu chvíli zelené světlo ukázalo Beranův zásah, který ho přiblížil Brazilci Athosovi Schwantesovi na dosah. Čtyřiatřicetiletý Čech však udělal cosi nečekaného – rozhodčí opravil, že trefil sám sebe.

Kdybych byl špatný šermíř, řekl bych, že jsem zásah dal. Jenže já šerm miluju," vysvětlil později. „Byl to hodně důležitý zásah, ale takhle bychom se měli chovat všichni. Prostě bych v rámci fair play nikdy nepřipustil, aby rozhodčí uznal zásah, který jsem nedal.“

Beran přitom dobře věděl, že tohle může znamenat konec hned v prvním duelu turnaje na jeho úplně prvních olympijských hrách. Vždyť český šerm se na olympiádu probojoval po dlouhých dvaceti letech.

Schwantes si postupně vybudoval čtyřbodový náskok, který už český reprezentant stačil v závěru jen snížit. „Je to sport, je to šerm. Byl jsem rád, že jsem šel s Brazilcem, a jsem rád, že jsem si olympiádu zažil,“ nelitoval ale. „Nerozklepaly se mi kolena, cítil jsem se perfektně. Možná by byl lepší scénář prohrávat 3:0, protože on pak riskoval a měl štěstí."

Koření života

Šerm ho naučil mnohé. „Je to nesporně velký komponent do celého mého životního puzzle. Člověk se naučí vyhrávat, prohrávat, najde kamarády. Když se něco povede, užije si to. Navíc my to v našem klubu prožíváme všechno společně,“ povídal. „Kdo někdy sportoval, tak ví, že je to takové koření života.“

Beran a fleretista Alexander Choupenitch byli prvními českými šermíři na olympijských hrách po 20 letech. Choupenitch v neděli prohrál rovněž ve svém úvodním utkání s obhájcem stříbrné medaile Aláldinem Abúelkásimem z Egypta.