České fair play činy: záchrana života na Dakaru či rytířské gesto kajakářů

České fair play činy: záchrana života na Dakaru či rytířské gesto kajakářů

Články

Fair play činů s českou stopou neubývá, naopak jsou díky sociálním sítím viditelnější. „Budeme jen rádi, pokud bude námětů přibývat. Tím pádem bude i férovější celý sport,“ říká Květa Pecková-Jeriová, předsedkyně Klubu fair play.

Klub každoročně předává vybraným sportovcům za jejich činy tři druhy ocenění – hlavní cenu, diplom a děkovný dopis.

„Během roku sledujeme situace ve sportu a snažíme se, aby nám neunikly činy, které si zaslouží ocenění. Oceňujeme i zdánlivé drobnosti z nižších nebo mládežnických soutěží,“ vysvětluje Pecková.

A jaké činy jsou letos (zatím) nejvýraznější?

Chlapce vytáhl z ledové řeky
Bývalý fotbalista Milan Kolouch z Chebu zabránil v únoru tragédii, když vytáhl z řeky dvouletého Patrika, s nímž se propadl led a spadl do ledové vody. „Šlo o náhodu. Bylo štěstí, že někdo šel okolo. Jde o situaci, která se sice nestala přímo při sportu, ale patří do normálního života. Takhle by se měl zachovat každý,“ komentuje čin Pecková.

Soupeři zachránil život
Mimořádné gesto s českou stopou se odehrálo v lednu na Dakaru – český motocyklista Lukáš Kvapil si všiml italského soupeře, který havaroval a ležel v bezvědomí. Raněnému poskytl svoji vodu a okamžitě přivolal pomoc. „Podobné situace se k nám dostávají i z mládežnických soutěží. Máme například krásný příběh desetiletého kluka, který podobně pomohl soupeři v rádiovém orientačním běhu.“

Zranil se, ale vítěz mu věnoval medaili
Sedmnáctiletý tyčkař Jan Švec nezvládl v těžkých podmínkách svůj skok na mistrovství republiky, ošklivě upadl a skončil v nemocnici. Hned druhý den ho navštívil vítěz závodu Jan Kudlička a věnoval mu svoji zlatou medaili. „Přeji Honzovi pevné zdraví, vše má ještě před sebou,“ řekl účastník tří olympijských her.

Posádka opravila výrok rozhodčího
Při květnovém evropském šampionátu ve sjezdu na divoké vodě mohla česká posádka kajakářů ve složení Richard Hála, Kamil Mrůzek a Filip Hric vyhrát zlato. Pořadatele ale upozornili na špatný údaj na časomíře, která chybně zaznamenala čas dojezdu. Češi po opravě skončili bronzoví.

Máte-li konkrétní návrh nějaké osobnosti, která by zasluhovala ocenění našeho klubu, dejte nám, prosíme, toto vědět na adresu Český klub fair-play při Českém olympijském výboru, Benešovská 6, Praha 10, tel. 271 732 326; e-mail: fairplay@olympic.cz