Češi válí! Na Olympijských hrách mládeže vybojovali další dvě medaile

Češi válí! Na Olympijských hrách mládeže vybojovali další dvě medaile

Články

Dva dny, tři medaile. Parádní bilancí se zatím mohou chlubit mladí čeští sportovci na Olympijských hrách mládeže v Buenos Aires. Po bronzu vzpěrače Františka Poláka získala o den později kov stejné hodnoty i šermířka Veronika Bieleszová a stříbro přidal judista Martin Bezděk.

Sedmnáctiletý Bezděk získal medaili ve své kategorii do 81 kilogramů, prohrál až ve finále na ippon.

„Byl jsem pěkně naštvaný. Za 18 vteřin mě sundal na ippon a bylo po všem. Mrzí mě to, věděl jsem, co chci udělat, ale byl rychlejší,“ hodnotil sedmnáctiletý talent českého juda, který startoval v kategorii do 81 kg.

Až do finále měl za sebou skvělé zápasy s těžkými soupeři. Porazil vicemistra Afriky, mistra Afriky i mistra Ameriky. Dvakrát vyhrál na ippon, v semifinále vyhrál na wazari.

„Byly to dobré zápasy. Hned v tom prvním jsem otáčel utkání, prohrával jsem na wazari a vyhrál na ippon. Přijel jsem si sem spravit chuť po nevydařeném mistrovství Evropy. A to se povedlo. Prohrál jsem tam v prvním kole a tady jsem to chtěl napravit,“ řekl Bezděk.

Ten pochází z Hranic na Moravě, ale díky svým výkonům se pomalu přesouvá do reprezentačního centra do Prahy. „Trénuji už i v Praze na USK s reprezentačním A-týmem. Vedle Lukáše Krpálka jsou tam i další borci a je to paráda. Kvalita tréninků a kolektivu je neuvěřitelná. Chci být profesionální judista. Metou jsou pro mne olympijské hry v Los Angeles,“ prohlásil Bezděk.

Šerm slaví medaili po sto letech

Kordistka Veronika Bieleszová v Argentině potvrdila, že Češi mají v posledních letech vynikající generaci šermířů. Veronika vyřadila cestou k bronzu i úřadující mistryni světa a v boji o bronz porazila o jeden bod Belgičanku Wasiakovou.

Pro šerm je tento úspěch mimořádnou událostí, což potvrzuje trenér Jiří Beran. „Pro náš svaz je to snad po sto letech, co slavíme olympijskou medaili. A vůbec nevadí, že je to jen olympiáda mládeže,“ vyzdvihuje úspěch své svěřenkyně Beran. „Jsem na Verču moc pyšný. Na každou soupeřku jsme měli taktiku, která vždy vyšla podle plánu.