Češi váleli aneb Zlaté mámení na Světových hrách, stříbrý skok do hlubin na MS i zlatá trefa na ME

Češi váleli aneb Zlaté mámení na Světových hrách, stříbrý skok do hlubin na MS i zlatá trefa na ME

Hrdinové týdne

Celkem osm medailí vybojovali čeští sportovci na Světových hrách ve Vratislavi a postarali se tak o nejlepší výsledek výpravy za posledních dvacet let. Zlatý kov minulý týdeni urvali in-line hokejisté, vodní lyžař Adam Sedlmajer v disciplíně slalom a také kickboxerka Sandra Mašková, jejíž sport patřil v Polsku mezi ukázkové. Skvěle si ale vedli i další čeští sportovci – třeba extrémní skokan do vody Michal Navrátil, který získal na MS stříbro. A také sportovní střelec David Kostelecký, který domů přivezl titul mistra Evropy. To jsou naši Hrdinové týdne...

Kickboxerka Mašková ovládla na Světových hrách finále kategorie do 56 kilogramů, porazila Sedu Duygu Aygunovou z Turecka hladce 3:0. Češka si od začátku věřila, už před odjezdem mluvila o vítězství a ukázalo se, že nehovořila do větru. „Trochu bych si za takové prohlášení nafackovala, takže jsem strašně ráda, že jsem si to obhájila a že nemusím jet domů se staženým ocasem mezi nohama. Je to pecka, největší zážitek mojí kariéry, jsem neuvěřitelně šťastná," prohlásila bezprostředně po souboji.

Vodní lyžař Sedlmajer je dvojnásobným mistrem světa, mistrem Evropy a drží i světový rekord v kombinací tří disciplín - slalomu, skoku a triků. Vítězství na Světových hrách řadí po bok svých největších životních úspěchů. „Je to neskutečné. Věděl jsem, že na tom jsem dobře, ale podařila se velká věc,“ radoval se.

In-line hokejisté porazili ve finále Světových her Francii 5:1 a postarali se o třetí zlatou medaili pro českou výpravu. „Byli jsme skvěle takticky připraveni, hráči splnili do puntíku to, co jsme si řekli. Francouzi neměli šanci. Odehráli jsme perfektní zápas," uznal kouč Michal Tvrzník.

Medaile i na mistrovství světa a Evropy

Český reprezentant Navrátil získal na mistrovství světa v Budapešti stříbrnou medaili v extrémních skocích do vody. Ve dvoudenní soutěži v centru města před budovou maďarského parlamentu nestačil jen na Američana Stevea LoBueho. Dvaatřicetiletý Navrátil vybojoval první českou medaili ze světového šampionátu v plaveckých sportech po 14 letech. „Jsem hrozně rád, že se mi to povedlo. Bylo to hodně napínavé do posledního kola, do posledního skoku. Nemohl jsem si dovolit udělat žádnou chybu, kdybych ji udělal, tak bych na stupních vítězů nebyl."

Sportovní střelec Kostelecký se stal v Baku podruhé v kariéře mistrem Evropy v trapu. Ve finále porazil o jediný terč olympijského vítěze z Ria Chorvata Josipa Glasnoviče. Dvaačtyřicetiletý olympijský šampion z Pekingu navázal na dosud jediné kontinentální zlato z Lonata.