Byl rebel i maminčin mazánek. Za pár let může Eliáš napodobit Hlinku

Byl rebel i maminčin mazánek. Za pár let může Eliáš napodobit Hlinku

Články

V NHL nasbíral za 18 sezon přes tisíc bodů a dvakrát vyhrál Stanley Cup. Lepší čísla má v nejlepší lize světa z českých útočníků jen Jaromír Jágr. Dva roky už Patrik Eliáš hokej profesionálně nehraje, ale u milovaného sportu zůstal. O své budoucnosti i začátcích promluvil v rozhovoru pro Radiožurnál Sport.

„Už nehraju ani pro srandu. Je to rok, co jsem si byl naposledy zahrát. Ale na led chodím v rámci trenérské práce, to mě baví. Hrát zápasy už mě tolik neláká, radši dám přednost jiným sportům,“ řekl Eliáš na Radiožurnálu.

V New Jersey je nejlepším střelcem klubové historie, vyhrál dva Stanley Cupy a má bronzy z olympiády, mistrovství světa i Světového poháru. Za pár měsíců či let možná přidá další úspěchy jako trenér.

Práci asistenta kouče už si vyzkoušel u reprezentace do 20 let, během posledního týdnu základní části NHL si ho pak pozvali do New Jersey, kde působil na zkoušku v roli jakéhosi poradce hlavního trenéra Johna Hynese.

„Byla to obrovská zkušenost, která mě posunula dál. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Nejvíce by mě lákala pozice asistenta. V New Jersey to vědí a záleží teď na nich, jak se rozhodnou,“ popsal Eliáš.

Neodmítl ani myšlenku, že by za pár let mohl vést tým jako hlavní kouč. „Nemám jasně danou vizi. Držím se hesla, že musím jít postupně. Možná to někdy v budoucnu ve hře bude a možná taky ne. Nechme se překvapit.“

Pro Česko by to byl senzační úspěch. Do NHL se dosud jako trenéři prosadili jen dva Češi – Slavomír Lener vedl coby asistent Calgary a Floridu a Ivan Hlinka dokonce trénoval Pittsburgh jako hlavní kouč.

Vlasy jako rebel

Eliáš má české i americké občanství. S hokejem začínal v rodné Třebíči, pak odešel do Kladna a vyhlédlo si ho New Jersey.

„Pomohlo mi, že jsem už v patnácti letech byl mimo domov. Byl jsem trochu maminčin mazánek a když jsem se z Kladna vracel domů jednou za měsíc nebo 14 dnů, tak jsem se naučil samostatnosti,“ vzpomíná.

Během kariéry také experimentoval s vlastní image. Nosil delší vlasy a blonďaté melíry, což těžce nesl tehdejší kouč Devils Lou Lamoriello. „Chtěl jsem, aby mi vlasy lezly zpod helmy, čímž jsem prý kazil image celé organizace. Lou nechtěl, aby nikdo jakkoliv vyčníval. Byli jsme vedení až skoro na vojenské bázi, ale klub byl úspěšný, tak jsme si nemohli stěžovat.“

Celý rozhovor s Patrikem Eliášem najdete ZDE.

Víte, že Radiožurnál spustil se startem mistrovství světa v hokeji novou stanici Radiožurnál Sport? Vysílá 24 hodin denně.