​Budíček i hodinu po půlnoci a tělo na odpis. Parta koloběžkářů přesto zdolala Giro

​Budíček i hodinu po půlnoci a tělo na odpis. Parta koloběžkářů přesto zdolala Giro

Články

Být tenhle sport na olympiádě, placku máme jasnou. Nebo jsou snad na světě ještě jiní blázni, kteří dobrovolně urazí 3 600 kilometrů na koloběžce? Šestice Čechů spolu s jedním Finem si takhle rozhodla zpestřit květen a urazila všech jednadvacet etap cyklistického Gira v Itálii.

Jeden z členů výpravy Václav Liška, herec a přeseda Českého svazu koloběhu, říká: „Jízda na koloběžce je skvělým doplňkem k běhu nebo kolu. Jen my jsme šílenci, kteří se na tom dokáží úplně odrovnat.“

Spánek průměrně čtyři a půl hodiny a celkem 23 dnů na cestě. I takové bylo Giro v podání koloběžkářů. „Peklo, vážně. Já osobně jsem málem vzdal, bylo to hodně psychicky náročné. Nakonec zvítězila vůle a motivace,“ usmívá se Liška.

Sedm statečných už ve stejném režimu pokořilo v roce 2013 trasu Tour de France při jejím stém ročníku. Stejné jubileum teď slavilo i Giro. A koloběžkáři byli znovu u toho.

„Inspiroval nás Pepa Zimovčák, což je pán, který na velkém kole odjel celou Tour. Nápad vznikl víceméně u piva. Přemýšleli jsme o tom, jak jinak by to šlo ještě dát.“

Divoký italský provoz

S koloběžkáři vyrazil na cestu i doprovodný tým, který jim zajišťoval stravu i občerstvení. Ale na hotely, teplou sprchu a bohaté snídaně zapomeňte. Jedly se těstoviny a spalo ve stanech. Žádný luxus.

„Dokončili jsme závod a jeli autem domů, bylo to hodně low cost,“ prozrazuje Liška.

Počasí klaplo na jedničku, oproti cyklistům však koloběžkáři odečítali kilometry za plného provozu. A to se ukázalo jako jeden z největších problémů. „Například v sedmé etapě jsme jeli devadesát kilometrů po dálnici. Itálové někdy jezdí jak šílenci. Měli jsme vážně strach, že nás něco smete. Já byl dokonce rozhodnutý, že končím, ale kluci mě nakonec přemluvili,“ říká Liška.

Giro pokořili se vším všudy – s horskými výšlapy i dojezdem v Miláně. Jen tělo občas trpělo, třeba před průjezdem horským průsmykem Stelvio zvonil koloběžkářům budík v 0:55. „A etapu jsme jeli dvacet hodin.“

Oproti Tour bylo prý Giro výrazně náročnější. A co bude dál? Dobrodruhy láká Vuelta, jejím dokončením by si odškrtli všechny Grand Tour sezony. Pokud by ale koloběžkáři chtěli odjet rovněž její stý ročník, museli by si počkat do roku 2045.

„To nám bude skoro k sedmdesáti, ale proč ne? Je to výzva jako hrom!“