Bude to ruská ruleta o olympiádu. České softballistky teď trénují u Jágra

Bude to ruská ruleta o olympiádu. České softballistky teď trénují u Jágra

Rozhovory

Na Floridu odlétaly ve stejný den, kdy Jaromír Jágr slavil 45. narozeniny. „Na jeho FB profilu jsme mu pogratulovaly a napsaly, že letíme na Floridu. Bohužel nám neodepsal,“ směje se Sabina Borecká, jedna z nejzkušenějších českých softballistek. „Vzhledem k nabitému sportovnímu programu nemáme ani čas se jít na Jardu podívat.“

Český tým má na nadcházející roky smělé ambice, na konci náročné cesty jsou olympijské hry v japonském Tokiu 2020. Češky ale nezahálejí a v těchto dnech pobývají na Floridě.

Kemp v Americe, to je novinka, že?
V únoru jsme ho opravdu ještě nezažily a musím říct, že je to určitě skvělý krok kupředu pro český softball.

Co vlastně od něj očekáváte?
Hodně holek z našeho týmu už v Americe hrálo například mistroství světa nebo World Cup. Amerika je ráj pro každou hráčku, která softball hraje. Budeme tu zhruba 14 dnů a za tu dobu odehrajeme 15 zápasů proti místím univerzitám a travel teamům. Jako tým od toho očekáváme kvalitní zápasy proti kvalitním týmům a především kvalitním nadhazovačkám, které v České republice jen tak nevidíme.

Je těžké dělat softball v Česku na světové úrovni?
U nás je pouze amatérský, takže se tréninkům věnujeme ve svém volném čase, což je občas velmi náročné. I přesto se ve všech věkových kategoriích v rámci Evropy držíme na předních příčkách.

Chcete se probojovat na olympiádu, jak reálné jsou vaše šance?
Momentálně máme velmi mladý, ale přesto zkušený tým. Má za úkol se na olympijskou kvalifikaci co nejlépe připravit. Šanci určitě máme, jen je teď potřeba tři roky nepolevit v přípravě a posunout se na co nejlepší softballovou úroveň.

Čím vším se musíte probít?
Bohužel softball má na olympiádě zastoupení pouze šesti týmů Z toho vyplývá, že Evropa a Afrika mají pouze jedno místo. V roce 2019 proběhne olympijská kvalifikace a jen vítěz bere vše.

V čem nejvíc za konkurencí zaostáváte?
Vzhledem k tomu, že světová špička se skládá z profesionálních týmů, tak na tom jako amatérky nejsme zase tak špatně. Máme kvalitní pole a kvalitní nadhazovačky. Jedna z hlavních věcí, v čem zaostáváme, je ale pálka. Ani tak nejde o techniku a počet švihů, ale o to, že nám chybí více startů na světové nadhazovačky. Obecně českým hráčkám chybí více sebevědomé vystupování na hřišti - například oproti agresivním Američankám.

V čem si naopak věříte?
Máme skvělý týmový duch. A pokud se člověk cítí dobře v týmu, tak je to pak znát i na hříšti. Co se týče softballu, už dlouhodobě máme jednu z nejlepších obran v Evropě v čele s jednou z nejlepších nadhazovaček Veronikou Peckovou.

Co vám softball nejvíc dává?
Naučil disciplíně a týmové spolupráci. Díky softballu jsem potkala skvělou partu lidí a procestovala celý svět.

O čem ještě sníte?
Asi nejvyšší možná dosažitelná meta je olympiáda. Přála bych si, aby se tam jednou český tým dostal a já s ním - ať už jako hráčka nebo jako trenérka. (úsměv)