Bronz mu unikl. Kosteleckého potrápilo šero, nepomohly ani speciální brýle

Bronz mu unikl. Kosteleckého potrápilo šero, nepomohly ani speciální brýle

Rozhovory

Po bitvě o bronz soupeři cosi vehementně vysvětloval a ukazoval si na oči. „Bohužel když se zatáhne jako dnes, hůř vidím. Mám astigmatismus, nosím speciální brýle, ale pořád terč nevidím tak jasně, jako když je jasné počasí,“ říká střelec David Kostelecký, olympijský šampion z Pekingu. „Brýle na střílení používám už od roku 2004.“ Na hrách v Riu v pondělí nestačil na Linga z Velké Británie a skončil čtvrtý.

Mrzí vás, že vám stupně vítězů unikly?
Ano, medaile by samozřejmě byla dobrá. Už jsem starší borec, je mi 41. Kdybych neměl doma olympijskou medaili, tak by mě to ale štvalo víc. Do finále jsem měl nejmenší nástřel, i když ta nová pravidla všechno mažou. Letos platí poprvé, ještě v Londýně se to sčítalo, stejně jako v Pekingu.

Můžete ta pravidla více rozvést?
Mezinárodní olympijský výbor si objednal, že kvůli atraktivitě musíme mít semifinále a finále. Když jsme se ptali na argument, říkali nám, že Bolt také běží stovku v rozbězích, semifinále i finále vždy od nuly. Tak jsme se zeptali, zda si myslí, že jsme také atleti, a na to už jsme odpověď nedostali. Každopádně mezinárodní střelecká federace udělá vše pro to, aby nás nevyřadili z olympiády. Pokud by si tedy vymysleli, že musíme střílet s hlavou na zemi, budeme střílet s hlavou na zemi. V 41 letech už z toho mám legraci.

Vypadá to, že se vám nová pravidla nezamlouvají?
Kdo zná matematiku, ví, že to není dobře. Vyhrát by opravdu měl ten, kdo sestřelí nejvíc terčů. Takto je to spíše o momentální formě i o tom, na jaké pozici jdete do finále nebo jak vám foukne vítr. Určitě to tedy není spravedlivé.

Co byste na čtvrté místo říkal před olympiádou?
Kdyby mi někdo řekl, že budu čtvrtý, nevěřil bych mu. Sice jsme pro přípravu na olympiádu pohřbili sezonu a nejezdili jsme na svěťáky, ale nevěřil bych tomu.

Platí, že hned odjíždíte?
Ano, už se hrozně těším domů, v úterý v deset odjíždíme z vesnice.

Co vy a další olympiáda?
Plánovat něco na čtyři roky dopředu absolutně nemá význam. Platí rčení, že jestli chcete rozesmát boha, tak mu řekněte o svých plánech. Čtyři roky budu určitě střílet, ale bude hrozně těžké projít kvalifikací. Také si myslím, že by měli do toho trošku bušit i mladší, aby získali zkušenosti. Nikdy ale neříkej nikdy.

Co nám ještě prozradil?