Brácho, držím palce! Březinová otevřela Olympijský festival a fandí na dálku

Brácho, držím palce! Březinová otevřela Olympijský festival a fandí na dálku

Články

Oba z nich v těchto dnech žijí olympiádou, každý z nich ale na jiném konci světa. Michal je přímo v jejím dějišti v Pchjongčchangu, jeho sestra Eliška se zase stala ambasadorkou Olympijského festivalu v Brně. Tak vypadá soužití krasobruslařských sourozenců Březinových.

Na bruslích válel už jejich otec Rudolf, který to dotáhl na titul republikového mistra. Michal chtěl být hokejistou, ale táta mu vždycky říkal: Nejdřív se nauč bruslit, pak vem do ruky hokejku.

„Jenže mně se bruslení tak zalíbilo, že už jsem u toho zůstal,“ říká Březina mladší.

Pro o šest let mladší sestru Elišku už bylo krasobruslení jasnou volbou. Brácha je pro ni vzorem, byť v posledních letech nejsou tak v úzkém kontaktu. Michal totiž žije v Americe.

„Vídáme se málo, nebo spíš výjimečně, když se třeba na pár dnů otočí doma,“ říká Eliška. „Ale občas se potkáme na závodech, probereme krasobruslení i různé novinky.“

Za pár dnů čeká Březinu v Pchjongčchangu už třetí olympijský závod, jeho sestra se mezitím jako ambasadorka Olympijského festivalu v rodném Brně účastní krasobruslařských exhibicí, učí bruslit děti a fotí se s fanoušky.

„Ale ráda bych si vyzkoušela i ostatní sporty, co tu jsou,“ říkala pár minut po pátečním oficiálním otevření festivalu. „Už jsem si zkusila i curling a bylo tu super!“

Sportovcům fandí na dálku, třeba i u velkoplošných obrazovek na festivalu. Ale na bráchu si bude muset přivstat doma, volná jízda v Koreji ho totiž čeká ze čtvrtka na pátek ve dvě v noci středoevropského času.

„Dám si budík, to je jasná věc. A když mě nevzbudí, tak mě určitě probudí rodiče, ty budou koukat určitě,“ směje se. „Je to podobné jako na olympiádě ve Vancouveru, to jsme taky na Michala vstávali.“

Více o Olympijských fetivalech najdete na webu www.olympijskefestivaly.cz

Foto: ČOV/Radek Míča