Bolt je v Česku. Fotil se s dětmi, bavil novináře a mluvil o překonávání rekordů

Bolt je v Česku. Fotil se s dětmi, bavil novináře a mluvil o překonávání rekordů

Články

Do České republiky dorazila atletická megastar. Jamajský sprinter Usain Bolt byl ve středu v Praze: nejprve na Julisce věnoval čas mladým běžcům, pak zhruba půl hodiny odpovídal na tiskové konferenci. A v pátek se představí v akci na ostravské Zlaté tretře.

Na dejvickém stadionu vystoupil z luxusní limuzíny, za kterou se hnaly desítky dětí.

Bolt se s řadou z nich vyfotografoval, jiným rozdal podpisy. Na stupních vítězů dětského mítinku Čokoládová tretra poté potřásl rukou těm nejlepším.

„Jsem moc rád, že jsem zpátky v Česku,“ prohlásil.

Odpoledne předstoupil v teplákové soupravě před sál plný novinářů. Dostal startovní číslo se jménem, pamětní medaili města Prahy a také tenisovou raketu.

S ní ihned s vážným výrazem ve tváří zapózoval fotografům a reportéry poprvé rozesmál.

„Ale nemyslete si, že jsem dobrý tenista. Hrál jsem ještě jako kluk s kamarády z ulice. Abych se přiznal, tak tenhle dárek asi ani nevyužiji,“ řekl.

Při odchodu z místnosti si pak v chůzi s míčkem pinkal, ale po pár krocích mu spadl. „Říkal jsem vám, že toho moc neumím.“

Pravidelný host Zlaté tretry

Hovořil perfektní angličtinou, působil uvolněně a spontánně. Sem tam se také smál na všechny strany.

Třeba když dostal otázku, co se mu vybaví, když se řekne Česká republika. „Opravdu to chcete vědět? Zima!“

V Česku byl poprvé v roce 2006 a skoro pravidelně se v posledních letech ukazuje na Zlaté tretře.

Chválí si tamní atmosféru, přístup organizátorů i vítěznou trofej. „Mám rád tu botu, co se rozdává vítězům. Je fakt cool. I to mě nutí se sem vracet.“

Už ho netrápí zadní stehenní sval, kvůli kterému musel o víkendu navštívit lékaře. V Ostravě prý bude stoprocentně připravený.

A rád by běžel stovku pod 9,90. Mimochodem, hned po tiskové konferenci spěchal na letadlo, aby si stihl ještě večer v dějišti mítinku zatrénovat…

Konec kariéry? Uvidíme

Řeč přišla i na případný konec kariéry, o němž 29letý Jamajčan v minulosti už několikrát hovořil. Kdy tedy plánuje definitivně odložit závodní obuv?

„Nevím. Často jsem mluvil o mistrovství světa v Londýně 2017, ale trenér mi pořád říká, ať nechám vše otevřené a rozhoduji se rok od roku. Takže uvidíme. Závodění mě ale stále ohromně baví.“

Na olympiádě v Riu bude chtít ještě vylepšit světové rekordy, které sám stanovil.

Na trati 200 metrů zastavil v roce 2009 časomíru na údaji 19,19. „Chci to stlačit pod 19 vteřin. Makám na tom každý den. Nic není nemožné,“ pravil.

Možná mu přinese štěstí i povrch – v Brazílii totiž organizátoři položili atletický ovál modré barvy, na kterém při světovém šampionátu v Berlíně před sedmi lety stanovil rekord na stovce.

„Pokud bych se chtěl zabývat historií, měl bych z toho mít docela radost. Na modré dráze se mi celkem daří, navíc na ní trénuji. Celkově se těším na olympijskou atmosféru.“

Foto: Zlatá tretra Ostrava 2016/Pavel Lebeda