Bojuje za svůj sen, byť je jeho „rodinou“ dětský domov. Mladý Čech teď veze olympijský bronz

Bojuje za svůj sen, byť je jeho „rodinou“ dětský domov. Mladý Čech teď veze olympijský bronz

Články

Zkuste si to představit – vaše váha ukazuje pouhých 56 kilogramů, nad hlavou však držíte činku která je víc než dvakrát těžší! Něco takového zvládne i teprve sedmnáctiletý český mladík. S celkovým výsledkem 233 kilogramů v dvojboji vybojoval vzpěrač František Polák bronz na Olympijských hrách mládeže v Buenos Aires. Pro Česko je navíc tento výsledek absolutním rekordem ve váhové kategorii do 56 kilogramů.

„Jel jsem si hlavně zazávodit, neměl jsem velká očekávání,“ okomentoval skromně svůj medailový zisk úřadující mistr Evropy. Všechny tři pokusy v nadhozu i trhu zvládl bez zaváhání s maximální koncentrací. „Z medaile mám ohromnou radost, šli jsme s trenérem na jistotu pro bronz,“ řekl s neskrývaným nadšením.

Celkovým výsledkem 233 kg v dvojboji pokořil stávající rekord 231 kg v kategorii juniorů, který však vytvořil on sám před dvěma měsíci na mistrovství Evropy a získal za něj stříbrnou medaili. Další dva rekordy vytvořil váhou 104 kg v trhu a 129 kg v nadhozu.

Cesta za snem

Františka Poláka trénuje od roku 2013 Emil Brzóska a vkládá do něj ohromné naděje. „Já mám takovou radost, to si neumíte představit. Tohle je pro české vzpírání neskutečný úspěch,“ řekl s obrovským úsměvem Brzóska, zatímco nepřestával přijímat gratulace. „Náš cíl je teď jasný. Frantu čeká v říjnu poprvé mistrovství světa v kategorii mužů, kde musí začít závodit už nyní, aby stihl kvalifikaci na Olympijské hry v Tokiu. To je sen nás obou,“ dodal Brzóska.

Život mladého Františka Poláka přitom není vůbec jednoduchý. Jeho rodiče odešli před více než rokem do zahraničí. On ale kvůli vzpírání zůstal a bojuje za svůj sen – navzdory faktu, že je nyní jeho „rodinou“ dětský domov.

Talent sedmnáctiletého vzpěrače potvrzuje i předseda české a místopředseda světové vzpěračské federace Petr Krol. Přirovnává ho k nejznámějšímu českému vzpěrači Jiřímu Orságovi. „Skutečně nebudu přehánět, když řeknu, že někdo tak talentovaný se ve vzpírání dlouho neobjevil. Pokud Franta nepoleví, věřím, že Jiřího Orsága bude úspěšně následovat,“ řekl Petr Krol o výkonu Poláka.

František Polák svým výkonem nestačil pouze na konkurenty z Thajska a Vietnamu.