Biatlonový zážeh před olympiádou aneb Jak „ukecat“ hlavu v době, kdy se nedaří

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Tenhle závod se zapsal do dějin českého biatlonu. Ve vytrvalostním závodu Světového poháru v Ruhpoldingu doběhl Ondřej Moravec druhý, Michal Krčmář pátý a Michal Šlesingr osmý – a to je historicky nejlepší výsledek českých biatlonistů v Poháru národů, Češi získali rekordních 428 bodů. „Povedlo se nám něco, co jsme potřebovali,“ hlásí Moravec před blížící se olympiádou.

Výsledky před vánoční pauzou totiž optimistické vyhlídky nenabízely. Biatlonisté se přesto snažili udržet týmovou pohodu. Je potřeba zůstat nad věcí a věřit, přestože se nedaří,“ řekl pro web biatlon.cz Michal Krčmář.

A o to právě jde! Jak přemluvit mysl, aby zůstala pozitivní? A jak moc ji mohou srážet negativní komentáře okolí? „Je jasné, že každý článek v novinách a každá kritika mohly napraskávat jejich sebevědomí,“ míní Marian Jelínek, mentální kouč a hokejový trenér prvoligových Českých Budějovic. „Tímhle ale ukázali, že ho pravděpodobně nalomené nemají. Sáhli si na to, že to jde.“

Znovu? Proč ne!

Z hlediska blížící se olympiády je to pro český tým nesmírně důležité. „Já to vidím jako velmi zásadní,“ uvažuje Jelínek. A jeho slova potvrzuje i sám Moravec: „Samozřejmě by bylo super to udržet, ale i vědomí, že se to povedlo, i když to třeba příště nevyjde, je před závěrečnou přípravou povzbuzující. Můžete si už říct: Když jsem to dokázal před dvěma týdny, proč bych to nedokázal znovu? Predikovat se ovšem nic nedá.“

Jelínek naznačuje, jak udržet hlavu na uzdě i v době, kdy se nedaří. „Důležitý je až ten okamžik olympiády nebo jiné vrcholné akce. Hrozbu, která by z neúspěchů mohla pramenit, je třeba vydedukovat takto: ano, to nejdůležitější mě čeká, tam já podám ten maximální výkon, který se nedá zopakovat třeba čtyřikrát v sezoně,“ vysvětluje. „Říkám tomu forma vnitřního dialogu – pozitivní hlas v nás vlastně ukecá ten ustrašený, zvítězí na ním.“

Jména se střídají

Každý sportovec však má jen tu svou hlavu a ta může reagovat rozdílně. „Souvisí to s tím, jakým způsobem se člověk dokáže vyrovnat s emoční stopou, kterou to v něm zanechá,“ povídá Jelínek. „Jsou lidé, kteří jsou třeba i po pěti nezdarech druhý den v pohodě a pak lidé, kteří jsou po jednom neúspěchu zničení. Je to otázka psychické odolnosti. A ta je právě velmi individuální.“

Výkony českých biatlonistům už v předchozím díle Světového poháru podtrhla třetím místem Veronika Vítková a rostoucí formu ukázala i Eva Puskarčíková. Přesto jsou biatlonisté ve svých soudech opatrní. „Ano, výsledkově to je potvrzení nějaké cesty, ale byl bych v těch soudech opatrný. V Östersundu byli vpředu jiní lidé, teď jsou tam zase další,“ říká Krčmář. „Za dalších třicet dní na olympiádě mohou být vpředu úplně jiná jména. Ještě je před námi mnoho dnů. Změnit se toho může spoustu.“

Čeští biatlonisté budou v Jižní Koreji obhajovat šest medailí a to je pořádná porce. Ale nic není nemožné! Vždyť ani tehdy jsme takový příděl cenných kovů nečekali, že?

Foto: Český biatlon/Petr Slavík

líbil se ti článek?