Bez šťastného spodního prádla to nejde. Jaké jsou rituály českých plavců?

Bez šťastného spodního prádla to nejde. Jaké jsou rituály českých plavců?

Články

Tolik omílané sportovní štěstíčko je potřeba na hřišti i v bazénu. A bude na něj spoléhat i výprava českých plavců na mistrovství světa v korejském Kwandgdžu. Jaké talismany si s sebou vozí? A bez jakých rituálů se jejich závodní den neobejde?

Kraulař Jan Micka může bez přehánění tvrdit, že se stal vyvoleným. Ve Vatikánu se totiž před dvěma lety osobně setkal s papežem Františkem, který mu na památku daroval růženec s logem Vatikánu.

„Byl to zážitek, papež se prý se sportovcemi tak často nestýká. Potřásl jsem si s ním rukou a řekl pár slov italsky. Tohle nezažiju každý den,“řekl Micka.

V Itálii půl roku trénoval a po závodech v Římě měl on i další plavci možnost papeže navštívit.„Neváhal jsem ani minutu. Hned jsem se přihlásil, že bych rád jel.“

Růženec si od té doby vozí s sebou pro štěstí, kromě toho si nezapomíná do kufru přibalit ještě pravou koňskou podkovu.

Řada plavců si pro štěstí cáká před startem vodu do plavek nebo na ramena, to snad aby tělo dostatečně nabudili. Simona Kubová (dříve Baumrtová) zase s parťačkou a kamarádkou Martinou Moravčíkovou koukají společně na Harryho Pottera. Tradici ale museli pro letošek oželet, neboť se Moravčíková do Koreji nekvalifikovala.

Své rituály mají i akvabely, třeba Alžběta Dufková si v den velkých závodů obléká několik let světlé spodní prádlo. Proč? „To se mě neptejte! Jsem tak zvyklá. Je to tradice.“

Na mistrovství světa v Koreji reprezentuje Česko sedm plavců, nechybí mezi nimi ani talentovaná kraulařka Barbora Seemanová, která byla v šestnácti letech nejmladší členkou výpravy na olympiádě v Riu 2016 a loni přivezla z Olympijských her mládeže v Argentině tři medaile.

Čeští plavci na MS

Bazénové plavání: Simona Kubová (dříve Baumrtová), Barbora Seemanová, Barbora Závadová, Anika Apostalonová, Anna Kolářová, Jan Micka, Tomáš Franta.

Dálkové plavání: Alena Benešová, Lenka Štěrbová, Vít Ingeduld, Matěj Kozubek.

Synchronizované plavání: Alžběta Dufková, Vendula Mazánková, Karolína Klusková, Aneta Mrázková.

Skoky do vody: Michal Navrátil.