Bez přilby by byl na místě mrtvý. Jak dva bikeři zachránili zraněného soupeře

Bez přilby by byl na místě mrtvý. Jak dva bikeři zachránili zraněného soupeře

Články

Za ten čin obdrželi Martina Kocháňová a Radim Vrba jednu z hlavních cen fair play za rok 2018. Na trase červencového Bikemaratonu Drásal poskytli pomoc zraněnému soupeři a zavolali záchranáře. Vzdali se kvůli tomu jakýchkoliv ambic na umístění v závodě.

„Myslím si, že kdyby neměl přilbu, tak je na místě mrtvý. Byl zaklíněný a v bezvědomí. Postupně se začal probírat, ale bylo vidět, že je hodně dezorientovaný. Kdo ví, jak by to dopadlo, kdybychom mu nepomohli,“ popisoval Vrba.

Na místě zastavil jako první, když si všiml, že daleko před ním měl někdo nehodu. Ostatní jezdci v závodě pokračovali, on zahodil kolo a běžel raněnému na pomoc.

„Byl to strašný pohled. Ležel v betonové skruži vedle lesní cesty a jenom chrčel. Hned jsem začal jednat a ujistil se, že nemá zapadlý jazyk.“

Byl v šoku

Brzy zastavili u místa nehody ještě další dva jezdci. Jedním z nich byla Martina Kocháňová a společně počkali na příjezd záchranářů. Zraněný byl ve velkém šoku a Kocháňová jako učitelka základní školy a absolventka kurzů Červeného kříže začala cyklistu ošetřovat.

Bylo důležité, že se s ním oba snažili komunikovat. „Vůbec nevěděl, kde je. Ptal se, co tady dělá a když zjistil, že jede závod, tak se rozesmál. Byl v šoku a myšlenkově mimo. Navíc chtěl furt chodit, tak jsme ho posadili na mez,“ říká Kocháňová.

Poté, co si zraněného cyklistu převzali záchranáři, pokračovali Martina s Radimem v závodu, už však bez jakýchkoliv ambic na umístění. Nakonec dojeli až ve třetí stovce.

Více o předávání cen fair play, které proběhlo na začátku dubna v Praze, se dočtete ZDE.