BEZ LIMITU: V oblacích s šedesátikilogramovou hlavou. Pilot Šonka vyráží za obhajobou

BEZ LIMITU: V oblacích s šedesátikilogramovou hlavou. Pilot Šonka vyráží za obhajobou

Bez limitu

Létání, létání a zase létání. Pro Martina Šonku, mistra světa série Red Bull Air Race, sport číslo 1, 2 i 3. „Pro mě to znamená štěstí a obrovský pocit volnosti ve vzduchu. Kdo to nezažil, nepochopí,“ říká český rychlostní a akrobatický pilot, který právě o tomto víkendu začíná svou pouť za obhajobou mistrovského titulu. V Abu Zabí v pátek načne svou sedmou sezonu mezi sportovní leteckou elitou.

Kdo nezažil, nepochopí – tohle při rychlostním létání platí stoprocentně. Šonkovo vyprávění totiž laiky do kokpitu příliš nenaláká. Mezi pilony se řítí rychlostí kolem 350 kilometrů za hodinu, jeho tělo často uvězní přetížení až 12g. „Každý kus vašeho těla v tu chvíli váží dvanáctkrát tolik, takže pětikilová hlava má najednou šedesát kilogramů. Opravdu nějaký sval musím mít, abych ji udržel,“ usmívá se. „Kvůli přetížení musíte navíc pracovat s celým tělem, aby krev zůstala v hlavě, jinak omdlíte. Zatínáním svalů tlačíte krev nahoru.“

Ke skvělé letecké kondici mu pomohla sportovní gymnastika, které se aktivně věnoval až do osmnácti let. Olympijské ambice ale neměl. „Myslím, že jsem byl nejlépe druhý v přeskoku na mistrovství republiky. V těch telecích letech už jsem byl dost ovlivněný letadly, takže jsem skončil,“ prozrazuje někdejší pilot bojových Gripenů.

Čtyřicetiletý Šonka je také mistr Evropy a vicemistr světa v letecké akrobacii kategorie unlimited – freestyle. „Díky gymnastice jsem nikdy neměl problém v tom, kde je nahoře a kde dole, i když se letadlo točí hodně rychle,“ říká a se smíchem dodává: „Přitom jsem jako malý kluk zvracel i v autobuse.“

Obhájit titul bývá těžší, než ho získat poprvé a Šonka si je toho vědom. Nic se nemění na tom, že chceme vyhrávat závody, stejně jako v minulých sezonách. Nechceme si ale přidělávat vrásky nebo zvyšovat na sebe tlak tím, že něco obhajujeme,“ ujišťuje. „Na druhou stranu není moc lidí, kteří by to dokázali, takže bychom toho samozřejmě velmi rádi dosáhli a uděláme pro to vše, co bude v našich silách.”

Foto: Getty Images